Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Renowacja podłogi bambusowej - poradnik

Lakierowanie jest kolejnym po cyklinowaniu etapem renowacji podłogi bambusowej. Firma Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe wraz z przedstawicielami Loba-Wakol Polska, przygotowała poradnik w jaki sposób należy podłogę bambusową pokrywać lakierem.

Chemia budowlana - Renowacja podłogi bambusowej - poradnik

Po cyklinowaniu


Czynności związane z lakierowaniem podłogi bambusowej w celu jej renowacji należy wykonywać starannie i przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz lakierów i gruntów. Dla przypomnienia jak należy przeprowadzać cyklinowanie warto obejrzeć materiał filmowy znajdujący się w kanale telewizyjnym Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe. Po zakończeniu cyklinowania bambusowego parkietu można przystąpić do jego lakierowania.

Wypełnienie szczelin


Pierwszym krokiem jest wypełnienie szczelin pomiędzy deskami pyłem z zeszlifowanego bambusa, wymieszanym z wypełniaczem do szczelin LOBA WS EasyFillPlus. W efekcie powinniśmy uzyskać powierzchnię, w której szczeliny są dokładnie wypełnione.

-Ważne jest, żeby po wypełnieniu szczelin podłogę ponownie wyszlifować cykliniarką bębnową lub jej odpowiednikiem, papierem o gradacji 100 wzdłuż włókien oraz szlifierką krawędziową na obrzeżach papierem o gradacji 80. Jeśli szczeliny pomiędzy elementami bambusa po wyszlifowaniu są niedostatecznie wypełnione należy ponownie użyć wypełniacza i powtórzyć szlifowanie do uzyskania zadowalającego efektu – mówi inż. Rafał Gawlik, konsultant techniczno-handlowy Loba-Wakol Polska

Chemia budowlana - Renowacja podłogi bambusowej - poradnik

Gruntowanie


Po ostatecznym szlifowaniu podłoże należy dokładnie odkurzyć aby można było przystąpić do gruntowania.
-Do gruntowania wykorzystujemy lakier podkładowy LOBA WS EasyPrimer i nakładamy go wałkiem Loba Microfaser 100 uzyskując naturalny kolor bambusa lub lakier LOBA PrimaSeal przy użyciu wałka LOBA Universal 100, jeśli chcemy kolor przyciemnić – mówi specjalista Loba-Wakol Polska

Podczas gruntowania bardzo ważne jest przestrzeganie czasu, tak aby nie aplikować lakieru podkładowego PrimaSeal na już wyschnięte, uprzednio zagruntowane pasy. Ponieważ lakier podkładowy jest na bazie alkoholu, szybko odparowuje (5-7 min) dlatego należy go sprawnie aplikować.

Chemia budowlana - Renowacja podłogi bambusowej - poradnik
-W przypadku podłoża o powierzchni około 40 m2 i więcej, lub o skomplikowanych kształtach, łączenia pokoi z przedpokojem bez odcięcia, prace należy przeprowadzać w dwie osoby- mówi Rafał Gawlik
Po umieszczeniu gruntu na podłodze należy odczekać około 2 godziny do jego pełnego wyschnięcia.

Lakierowanie


Po zagruntowaniu podłoża możemy przystąpić do właściwego nakładania lakieru. Wałkiem nanosimy 1 warstwę lakieru nawierzchniowego dwuskładnikowego LOBA WS 2k Duo, który sprawdza się szczególnie w przypadku podłóg bardzo intensywnie obciążanych (duże natężenie ruchu, chodzenie w butach, nanoszenie drobinek piasku) lub lakierem LOBA WS EasyFinish, dla podłóg normalnie obciążanych. Lakier należy nakładać wałkiem LOBA DeLuxe. Najlepiej jest, gdy lakier schnie ok. 12 godzin (przez noc).
-W zależności od tego jaki efekt stylistyczny chcemy osiągnąć przystępujemy do zmatowienia lub polerowania powierzchni. Zmatowić można przy pomocy polerki jednotarczowej z siatką szlifującą 180 zaś przy lakierowaniu z połyskiem zastosujemy włókninę szlifującą Loba Schleifviles – dodaje specjalista Loba-Wakol Polska.

Tak wykończoną powierzchnię dokładnie odkurzamy, aby móc przystąpić do nakładania drugiej warstwy lakieru, która to czynność odbywa się w dokładnie ten sam sposób jak nakładanie pierwszej warstwy. Druga warstwę lakieru także pozostawiamy do wyschnięcia, które optymalnie powinno trwać około 12 godzin. Warto przy tym zaznaczyć, że zalecanym jest, aby normalne użytkowanie podłogi, czyli jej pełne obciążanie, następowało dopiero po 5 dniach.

Jak zatem widać podłogę bambusową można bezproblemowo poddać renowacji. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i produktów zarówno cyklinowanie jak i lakierowanie nie powinno stanowić problemu. Warto przy tym zaznaczyć, że od rozpoczęcia renowacji do pełnej używalności podłogi może minąć 7 dni.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl