Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak sobie poradzić z typowymi mocowaniami w domu i ogrodzie?

W domu, mieszkaniu, garażu czy ogrodzie – w każdym z tych miejsc na co dzień najczęściej stykamy się z kołkami rozporowymi i wkrętami, które są łatwe w montażu. Dzięki temu wiele domowych mocowań i napraw nie wymaga wsparcia specjalistów – za pomocą systemów zamocowań przyjaznych dla każdego użytkownika bezpiecznie zawiesimy lampę lub zreperujemy taras.

Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Sposób na bezpieczny montaż w domu
Listwa podłogowa, szafka kuchenna, a może karnisz? W przypadku tych montaży najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą kołki uniwersalne. Mają o zdecydowanie większą wytrzymałość niż tzw. kołki szybkiego montażu i co ważne, sprawdzają się w każdym rodzaju podłoża. Nie musimy więc martwić się, jaki materiał kryje się pod warstwą tynku w kuchni czy sypialni. – Zaletą kołków uniwersalnych jest to, że we wszystkich materiałach budowlanych osiągają wystarczająco dobrą nośność. Kołki bez trudu przyjmą na siebie ciężar kilkunastu kilogramów na jeden punkt mocowania. Utrzymają żyrandole, półki z kilkukilogramowym obciążeniem czy większe lustra ścienne. Pamiętajmy jednak, aby w zależności od wagi mocowanego przedmiotu, odpowiednio dobierać ilość i rozmiar kołków, a także wkręty od odpowiedniej długości i średnicy. W tym celu należy zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie – wyjaśnia Artur Pławny z fischerpolska.

Kołki uniwersalne dzięki dodatkowym skrzydełkom lub charakterystycznym nacięciom dopasowują się do otworu i są całkowicie unieruchomione podczas wkręcania wkrętu. Pewnie kotwią się też w kruchych płytach g-k czy pustakach ceramicznych, które są często stosowane w nowoczesnym budownictwie. Wybierając jeden kołek do różnych podłoży, oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze. Przy okazji unikniemy kłopotów z wyborem specjalistycznych kołków do podłoży pustych i pełnych.

Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Mocowania na elewacji
Kolejnym wyzwaniem, jakie nierzadko czeka na okazjonalnych majsterkowiczów, jest konieczność zamocowania dekoracji lub innych przedmiotów na fasadzie budynku. Montaż tabliczki z numerem domu, uchwytu na flagę lub kinkietu również przeprowadzimy samodzielnie. W przypadku mocowań zewnętrznych powinniśmy rozróżnić dwa typy – mocowania na ocieplonej i nieocieplonej elewacji. Pierwszy z nich wymaga użycia odpowiednio długich kołków, które będą w stanie przebić się przez kilkucentymetrową warstwę ocieplenia i pewnie zakotwić się w murze domu. Jeśli izolacja termiczna budynku została wykonana za pomocą styropianu, najlepszym wyjściem będzie użycie „ślimaków” – spiralnych kołków dedykowanym właśnie temu podłożu. Kołki tego typu stabilnie kotwią się w warstwie styropianu, nie uszkadzając przy tym tynku, ani nie powodując tzw. mostków cieplnych.

W nieocieplonej elewacji możemy tymczasem zamocować lżejsze i cięższe przedmioty na kołki ramowe. Ten typ mocowania poradzi sobie zarówno z murem postawionym z pustaków, jak i pełnej cegły. – Kołki ramowe mają zintegrowany wkręt o dużym przekroju, dzięki czemu wykazują dużą nośność na ścinanie. Poza tym ich konstrukcja pozwala na bardzo nieznaczne powstawanie naprężeń w podłożu. Ma to duże znaczenie w przypadku słabych podłoży, takich jak pustaki ceramiczne lub gazobeton, ponieważ nie ma ryzyka powstawania w nich pęknięć podczas rozpierania. Warto jednak dodać, że samo wiercenie w kamieniu jest problematyczne, ponieważ w szczególności miękkie kamienie, jak np. marmur lub wapień, są podatne na łuszczenie i podczas próby wiercenia powstają odpryski lub pęknięcia – mówi Artur Pławny. W murze zdobionym za pomocą płytek z kamieni dekoracyjnych nie można więc wiercić z włączoną funkcją udaru.

Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

W ogrodzie i wokół domu
Wśród popularnych mocowań domowych nie sposób nie wymienić prac związanych z urządzaniem ogrodu. Przy naprawach altanek czy montażu drewnianej pergoli możemy spokojnie wykorzystać wkręty typu DIY. Są łatwe w montażu i łatwo dają się prowadzić, przebijając się przez twarde i miękkie drewno. Oferta wkrętów jest dziś na tyle bogata, że możemy wybierać spośród kilku kolorów wkręta, zakończenia łba czy dostępnej wersji nierdzewnej. Za ich pomocą w obejściu domu dokonamy prostych napraw, jak np. mocowanie obluzowanych desek w płocie czy na tarasie. Wkręty przydadzą się także przy aranżacji kwietnika. Wersje z hakiem oczkowym umożliwią nam zamocowanie dekoracyjnych doniczek do sufitu na balkonie lub przed wejściem do domu. Z kolei w pracach porządkowych w ogrodzie niezastąpione okażą się np. opaski mocujące. Zazwyczaj wykorzystuje się je do wiązania węży lub kabli oraz do podwiązywania roślin i krzewów. Elastyczne opaski pomogą nam zamocować młode drzewka lub inne rośliny do podpór, krat lub trejaży.

Różnorodny asortyment systemów zamocowań sprawia, że do większości typowych montaży w domu znajdziemy wygodne i bezpieczne produkty, których użycie nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl