Coraz częściej chcemy żyć blisko natury – wielu z nas marzy o pachnącym drewnianym domu, który przetrwa dziesięciolecia. Jak zatem zadbać o drewnianą elewację?Prawidłowo zakonserwowany drewniany dom starzeje się w piękny sposób, z roku na rok ujawniając swoje atuty. Dbając o elewację, zwróćmy uwagę na 2 aspekty pielęgnacji: właściwe dopasowanie koloru, zarówno do otoczenia domu, jak i gatunku drewna, z którego elewacja jest wykonana oraz na wybór optymalnych produktów służących do gruntowania, malowania i konserwacji powierzchni.
Wybór koloru
Zgodność z krajobrazem
Kiedy nie jesteśmy pewni, jaki kolor elewacji wybrać, bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie półprzezroczystych warstw ochronnych, zachowujących charakter oryginalnej drewnianej powierzchni, w tym rysunek słojów.
Barwy na dużej powierzchni będą wyglądać na jaśniejsze i bardziej jaskrawe od tych prezentowanych w karcie koloru. Patrząc na próbki, należy wybrać barwę z domieszką większej ilości czerni niż planowaliśmy.
Kolory wyglądają inaczej z bliska i z daleka. Ciemne powierzchnie lepiej wtapiają się w tło, kiedy patrzymy na nie z daleka. Drewniane budynki i inne duże elementy usytuowane na otwartych przestrzeniach w miejscach doświetlonych mogą mieć nieco jaśniejszy kolor.
Specyfika drewna
Różne gatunki drewna, a nawet różne części tego samego kawałka,
w odmienny sposób prezentują kolor. Przed wymalowaniem całej fasady warto zrobić test na kilku różnych kawałkach tego samego gatunku drewna.
Wybór produktu
Rodzina Valtti marki Tikkurila
Do gruntowania drewnianych elewacji eksperci Tikkurila polecają impregnujący preparat do drewna Valtti Base New. Produkt głęboko penetruje strukturę drewna, opóźnia niszczący wpływ wilgoci oraz chroni przed mikroorganizmami. Dopiero na tak zagruntowaną powierzchnię, możemy nanosić powłoki wykończeniowe.
Aby uzyskać półprzezroczyste wykończenie drewna, należy użyć produktów Valtti Color lub Valtti Expert. Oba preparaty są impregnatami, które dekorują i zabezpieczają drewno przed promieniowaniem UV i wilgocią, a Valtti Color dodatkowo przed działaniem mikroorganizmów.
Nieprzezroczyste wykończenie uzyskamy dzięki impregnującej farbie do drewna Valtti Opaque. Farba jest elastyczna i wyjątkowo trwała, a także – jak cała rodzina Valtti – odporna na działanie warunków atmosferycznych.
Ważne: Używajmy narzędzi dobrej jakości, np. firmy ANZA. Jeśli zastosujemy przypadkowe, niesprawdzone narzędzia efekt będzie niezadowalający, bez względu na to, jak dobrych użyjemy materiałów malarskich.
Malowanie krok po kroku
Nowa elewacja z drewna potrzebuje innych zabiegów pielęgnacyjnych, niż ta, którą chcemy zakonserwować ponownie.
Malowanie nowych powierzchni
Obróbka wstępna: pozostawmy drewno do wyschnięcia, tak by jego wilgotność nie przekraczała 20 %. Usuńmy z powierzchni wszelkie zabrudzenia i pył oraz ślady żywicy z sęków.
Obróbka powierzchniowa (produkty półprzezroczyste): Zagruntujmy 1 warstwą Valtti Base New. Wykończmy 1 lub 2 warstwami Valtti Color lub Valtti Expert.
Obróbka powierzchniowa (produkty kryjące): Zagruntujmy 1 warstwą Valtti Base New a wykończmy 1 lub 2 warstwami Valtti Opaque.
Ważne: Ryszard Frycowski, Doradca Techniczny Tikkurila radzi: Deski i drobne elementy wykończeniowe (np. wokół otworów okiennych) powinno się malować kryjącymi farbami do drewna. Dzięki temu powierzchnia zachowa elastyczność i będzie odporna na pęknięcia. W przypadku masywnych ścian z bali odpowiednie będą półprzezroczyste produkty wykończeniowe. Do malowania zewnętrznych powierzchni drewnianych polecam pędzel do fasad Elite marki Anza z wysokiej jakości, wytrzymałym włosiem. Do uchwytu pędzla można dodać przedłużacz, co ułatwi pracę na dużych powierzchniach.
Odświeżanie powierzchni
Obróbka wstępna: Usuńmy z powierzchni zabrudzenia, pył i ślady żywicy. Za pomocą papieru ściernego zmatowmy błyszczące powłoki a zepsute lub zszarzałe drewno zastąpmy nowym.
Powierzchnie malowane produktami półprzezroczystymi: Zagruntujmy surowe powierzchnie 1 warstwą Valtti Base New i wykończmy 1 lub 2 warstwami Valtti Color lub Valtti Expert.
Powierzchnie malowane produktami kryjącymi: Usuńmy łuszczące się powłoki oraz kawałki zepsutego drewna. Odsłonięte surowe drewno zagruntujmy 1 warstwą Valtti Base New. Miejsca zagruntowane Valtti Base New a następnie całą powierzchnię zamalujmy farbą Valtti Opaque.
Jak często konserwować?
Potrzeba konserwacji uzależniona jest głównie od warunków atmosferycznych oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Ważne jest także usytuowanie budynku w terenie, położenie geograficzne oraz orientacja względem stron świata. Ściany południowe i zachodnie wymagają częstszej konserwacji niż pozostałe.
Powierzchnia zabezpieczona półprzezroczystym impregnatem do drewna (Valtti Color, Valtti Expert) może wymagać odnowienia co 3-5 lat. Elewacje pomalowane produktami kryjącymi, tj. Valtti Opaque, wymagają rzadszej konserwacji.