Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak pomalować drewniane drzwi i okna

Drewno to materiał wytrzymały i wdzięczny w obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji. Doradca marki Tikkurila podpowiada, jak i czym malować drewniane drzwi czy okna, aby służyły nam przez długie lata.

Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna
Drewno to bardzo piękny naturalny materiał, jednak ma swoje wady, do których należy jego podatność na warunki atmosferyczne. Z tego powodu drewniane okna czy drzwi wymagają okresowej konserwacji – co jakiś czas należy je zeszlifować i pomalować.

Kiedy jest pora na renowację? W przypadku okien i drzwi sygnałem, że nadszedł czas na malowanie są delikatne przetarcia i popękana powierzchnia powłoki pokrywającej drewno. Istotną kwestią jest rozpoczęcie renowacji zanim farba zacznie się łuszczyć i straci szczelność, a w głąb drewna zacznie wnikać woda – zwraca uwagę Doradca Techniczny marki Tikkurila, Ryszard Frycowski.

Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna

Przygotowanie podłoża


Przed malowaniem okien należy zabezpieczyć szyby taśmą malarską, uszczelnić ewentualne pęknięcia, odkręcić ślusarkę okienną, i nałożyć nowy kit. Trzeba również usunąć starą farbę dokładnie szlifując drewno, zwracając szczególną uwagę na złącza i spoiwa – w tych miejscach gromadzi się zazwyczaj więcej farby. Po zakończeniu szlifowania powierzchnię należy odpylić.

Drewniane drzwi przygotowuje się do malowania w bardzo podobny sposób jak drewniane okna. Trzeba uprzednio zabezpieczyć zamki, oszlifować i odpylić powierzchnię. Następnie nałożyć podkład, który zwiększy przyczepność farby kryjącej, i po jego wyschnięciu można przystąpić do malowania farbą kryjącą.

Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna

Jak malować?


Przy malowaniu okien doskonale sprawdzą się pędzle z linii Elite marki Anza, specjalnie przystosowane to malowania okien. Na pędzel należy nabrać niewielką ilość farby i malować z góry na dół. Długie pociągnięcia pędzla, pozwolą uzyskać gładką powierzchnię. Podczas malowania kitu oraz ram, farba powinna pokrywać około 1 mm szkła. Tym sposobem powstanie warstwa ochronna zapobiegająca wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit.− radzi Ryszard Frycowski.

W przypadku malowania drzwi najwygodniejszym sposobem jest ściągnięcie ich z zawiasów i położenie na stabilnych klockach. Jeśli nie będzie takiej możliwości malowanie należy zacząć od ramy oraz krawędzi.

Wybór pędzla do malowania drzwi zależy od wielkości malowanej powierzchni – duże płaszczyzny można malować szerszym pędzlem lub małym wałeczkiem (np. Feelt marki Anza), natomiast do malowania krawędzi drzwi, ościeżnicy i nadproża korzystne będzie użycie mniejszych pędzli. Płaszczyznę drzwi należy podzielić na 6 – 8 części tak, aby łatwo można było każdą z nich pomalować. Pracę najlepiej rozpocząć od fragmentu w górnym, lewym rogu. Aby dokładnie rozprowadzić farbę po powierzchni należy wykonywać energiczne pociągnięcia pędzlem i nie należy pozostawiać grubszej warstwy farby np. na brzegach, gdyż może spowodować to zacieki i tworzenie tzw. firanek.

Czym malować?


Godne polecenia, do malowania drewnianych okien i drzwi są emalie alkidowe, które wykazują zdecydowanie wyższą trwałość np. od farb akrylowych. Dobrym przykładem może być emalia Everal High Gloss [90] o wysokim stopniu połysku. Powłoki uzyskane przy pomocy tego produktu tworzą ochronną warstwę nawierzchniową, która jest odporna na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Everal High Gloss [90] charakteryzuje się także wyjątkową siłą krycia, dobrą wydajnością i trwałością koloru.

Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna
Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna
Chemia budowlana - Jak pomalować drewniane drzwi i okna


Drewno jest materiałem uniwersalnym i ponadczasowo modnym. Jego renowacja jest nieco czasochłonna, ale warto poświęcić czas na jej wykonanie. Odnowione drzwi czy okna z pewnością przyczynią się do podniesienia walorów estetycznych całego domu.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl