Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Przygotowanie ściany pod malowanie. Zasady podstawowe

Chemia budowlana - Przygotowanie ściany pod malowanie. Zasady podstawowe
Bardzo często prace związane z malowaniem wnętrz wykonujemy samodzielnie. Aby uzyskać zamierzony efekt nie wystarczy tylko dobór farby, jej koloru i ilości. Przed przystąpieniem do prac, a później podczas ich wykonywania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które zagwarantują optymalny rezultat. Jakie to zasady – radzi Sebastian Mućko, ekspert z firmy ICI, producenta farb Dulux.

Przed przystąpieniem do malowania należy starannie przygotować się do pracy. Nieodzowny będzie odpowiedni sprzęt: pędzle i wałki. Niezależnie, których narzędzi używamy o ich wyborze nie powinien decydować przypadek. To bowiem od nich w dużej mierze zależy ostateczny efekt malowania. Dobrej jakości pędzel ma gęste, długie, zwężające się ku końcowi włosie, które po zagięciu wraca do pierwotnego kształtu. Przygotowując się do malowania, należy wyposażyć się w pędzle o dwóch szerokościach: np. 150 mm i 50 mm. Podczas, gdy większym pomalujemy powierzchnię sufitu i ścian, mniejszy posłuży nam do malowania krawędzi i rogów pomieszczenia.

Chemia budowlana - Przygotowanie ściany pod malowanie. Zasady podstawowe

Pędzel czy wałek


Wałek znakomicie nadaje się do malowania dużych powierzchni. Powinien być wygodny i niezbyt ciężki. Na rynku dostępne są różne rodzaje i rozmiary wałków: np. z długim włosiem - do strukturalnych powierzchni. Na rynku dostępne są wałki z runa naturalnego, syntetycznego lub mieszanego. „Najlepsze efekty wymalowań we wnętrzach uzyskuje się stosując wałki z wkładami z runa naturalnego np. z wełny owczej. Nie należy raczej stosować tanich wałków z gąbki i typu flock, ponieważ na pomalowanej ścianie pozostawiają bardzo widoczne i nieestetycznie wyglądające pęcherzyki.” – radzi Sebastian Mućko z firmy ICI. Można też kupić specjalne wałki do malowania narożników i innych trudno dostępnych powierzchni. Narzędzia te bardzo usprawniają pracę, np. przy pomocy cienkiego wałka na długiej rączce z łatwością pomalujemy powierzchnię ściany za kaloryferem.

Chemia budowlana - Przygotowanie ściany pod malowanie. Zasady podstawowe

Zacznij od przygotowania podłoża


Jeżeli jedynie odświeżamy wnętrze, a powierzchnia ścian jest w dobrym stanie, możemy praktycznie od razu przystąpić do malowania. Jeśli w ścianie zauważymy pęknięcia i ubytki, wypełniamy je masą szpachlową (np. uniwersalną Masą Szpachlową Dulux), a następnie szlifujemy i dokładnie odkurzamy ścianę. Po zrównaniu wypełnionego ubytku, prawidłowym zagruntowaniu ściana jest gotowa do malowania. W wypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianami w nowym mieszkaniu, malowanymi po raz pierwszy, konieczne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Powierzchnie pyliste i porowate, takie jak gładź gipsowa należy zagruntować przy pomocy środka Dulux Grunt. „W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z prawidłowym rozprowadzaniem farby, nadmiernym jej zużyciem, jak również z trwałością powłoki malarskiej, ponieważ nie zagruntowana powierzchnia będzie nadal zbyt chłonna i za słabo wzmocniona” – doradza Sebastian Mućko.

Chemia budowlana - Sebastian Mućko, Szef ds. Technicznej Obsługi Klienta w firmie ICI
Sebastian Mućko, Szef ds. Technicznej Obsługi Klienta w firmie ICI

Prawidłowa aplikacja farby


Po skompletowaniu narzędzi malarskich, odpowiednim zabezpieczeniu mebli i przygotowaniu powierzchni ścian, można rozpocząć malowanie. W pierwszej kolejności wąskim pędzlem malujemy krawędzie i narożniki ścian oraz sufitu oraz trudno dostępne powierzchnie. Następnie nakładamy farbę – malowanie zaczynamy od sufitu posuwamy się stopniowo ku podłodze. Niezależnie od tego, czy używa się pędzla czy też wałka, farbę trzeba aplikować posuwając się w kierunku przeciwnym do źródła padającego światła (od okien w kierunku wycienionym). Malowanie rozpoczynamy rozprowadzając farbę ruchami w kształcie litery V, rozkładając w produkt w sposób jednolity, wykańczając jednostajnymi ruchami pionowymi. Taki sposób aplikacji zapewnia dokładne pokrycie powierzchni. W efekcie kolor na ścianie jest jednolity, bez smug i zacieków. Przerwę na odpoczynek planujemy dopiero po pomalowaniu całej powierzchni, np. jednej ściany. „Trzeba pamiętać, aby wymalowanie przeprowadzić w możliwie krótkim czasie, pamiętając o zachowaniu tzw. „mokrych brzegów”, w przeciwnym wypadku na ścianie mogą pojawić się nieestetyczne plamy i zacieki.” – mówi Sebastian Mućko.

Chemia budowlana - Przygotowanie ściany pod malowanie. Zasady podstawowe
Firma ICI, chcąc ułatwić swoim klientom samodzielne malowanie do jednego ze swoich produktów - emulsji Dulux Once dołącza rysunkową instrukcję. Ilustracje pokazują, jak krok po kroku nanosić farbę, by uzyskać najlepszy rezultat.

Fot. Dulux



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl