Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób, aby budynki stały się bardziej energooszczędne. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza teraz, bowiem wiosna to idealna pora roku na termomodernizację.

Chemia budowlana - Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi

Sezon na…ocieplenia


Prace ociepleniowe najłatwiejsze są oczywiście na etapie budowy domu. W projekcie przewiduje się dwu lub trzywarstwowe ściany zewnętrzne o izolacji ciągłej i eliminację mostków termicznych. Zupełnie inną kwestią jest docieplenie już istniejących obiektów, głównie ze względu trudność samego przedsięwzięcia i jego większe koszty. Jak się jednak okazuje wydatki w przypadku termoizolacji budynków z lata 80 i starszych, mogą szybko się zwrócić. Aby jednak tak było, przed podjęciem prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli ustalić kolejność prac, zaplanować wydatki i co najważniejsze da nam odpowiedź na pytanie o oszczędności jakie przyniesie termomodernizacja.

Kiedy ocieplać?


Prace ocieplaniowe i dociepleniowe są dziś na tyle upowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach obowiązujących podczas prowadzenia tego typu prac. – Poszczególne elementy systemu ociepleń produkowane są w oparciu o zaawansowane chemicznie produkty, wymagające odpowiednich warunków atmosferycznych, aby cały system mógł prawidłowo funkcjonować – mówi Marek Zając z firmy Bolix – Tak jak przy każdych pracach budowlanych, tak i tutaj liczy się odpowiednia pora roku zapewniająca optymalne warunki do pracy. Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. W dłuższej perspektywie wpływa to na spadek wytrzymałości konstrukcji. Dlatego najlepszym okresem do wykonywania prac dociepleniowych jest… wiosna.

Jaką metodę wybrać?


Ocieplanie budynku można przeprowadzić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: BSO (bezspoinowy system ociepleń zwany też metodą lekką mokrą) i metoda lekka sucha. Pierwsza z nich polega na przyklejaniu do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej (styropian, wełna mineralna) i pokrywaniu jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia wynosi zaledwie 10-30 kg/m2. Cechą tej metody jest niemal całkowite wyeliminowanie mostków termicznych, odpowiadających za utratę ciepła z naszych domów.
Ocieplanie metodą lekką – suchą polega na przytwierdzeniu warstwy izolacyjnej do ściany za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Wełna mineralna (można też użyć styropianu) układana jest pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowana może być dowolna warstwa elewacyjna.

Dopłata na termomodernizację


Na początku roku rząd zapowiedział możliwość dopłat na prace ociepleniowe wpływające na poprawę jakości energetycznej budynków w tym budynków indywidualnych. Rozważane przez Ministerstwo Środowiska wsparcie finansowe prac termoizolacyjnych ma na celu ograniczenie emisji CO2, czego wymaga od nas dyrektywa Unii Europejskiej. Jednak termoizolacja to również ograniczenie domowych wydatków – odpowiednio przeprowadzona izolacja ścian powoduje, że budynek potrzebuje mniej energii do jego ogrzania, co bezpośrednio przełoży się na niższe rachunki za paliwo opałowe – dodaje Marek Zając.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl