Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Renowacje zabytków produktami firmy Remmers

Województwo podkarpackie na pewno warto odwiedzić ze względu na niezwykłą historię, uroki przyrody i walory krajoznawcze. Ale ten najdalej wysunięty na południowy wschód obszar Polski obfituje też we wspaniałe zabytki i interesujące obiekty architektoniczne. Renowację i zabezpieczenie fundamentów wielu z nich wykonano przy użyciu materiałów do konserwacji zabytków i hydroizolacji pochodzącej z bogatej palety produktów chemii budowlanej firmy Remmers. Opisywane w artykule dwie z czterech charakterystycznych budowli, w których wykorzystano produkty z oferty firmy.

Chemia budowlana - Renowacje zabytków produktami firmy Remmers
Wybudowano je kolejno w XVI, XIX, XX i XXI wieku. Wszystkie leżą na terenie Podkarpacia. Oprócz tego, że powstały w różnych epokach, mają też odmienne przeznaczenie - najstarsza jest jarosławiecka kolegiata wybudowana w okresie renesansu. Drewniana wieża zegarowa z Iwonicza-Zdro-ju powstała w latach 1876-1880, a krośnieński sąd w roku 1913. Wreszcie najmłodszy obiekt w tym gronie, rzeszowska galeria handlowa Nowy Świat została otwarta w listopadzie 2009 roku. Od razu warto zaznaczyć, że jest to tylko niewielki procent realizacji, którymi może się pochwalić Remmers w województwie podkarpackim. - W każdym z tych miast listę obiektów, przy których pracowaliśmy można by było wydłużyć - mówi Leszek Sudoł przedstawiciel handlowy i doradca firmy Remmers -spośród wielu innych wybrałem te, które zawsze były lub stają się swoistymi znakami naszego regionu.

Chemia budowlana - Renowacje zabytków produktami firmy Remmers
Renesansowa kolegiata Jarosławiecki kościół pw. Bożego Ciała został zaprojektowany w stylu renesansowym przez Józefa Bricciusa, a wybudowano go w latach 15821594 dla osiedlonych w Jarosławiu jezuitów. Fundatorką świątyni była Zofia z Odrowążów, żona wojewody pomorskiego Jana Kostki. W 1594 roku kościół został poświęcony przez biskupa Wawrzyńca Goślickiego. Po likwidacji zakonu jezuitów mieścił się tam wojskowy magazyn, w 1808 wykupił go książę Adam Czartoryski. W 1862 budynek spłonął, ale już w 1863 został ponownie poświęcony po remoncie, a w 1890 konsekrowany pod dzisiejszym wezwaniem Bożego Ciała. Wyposażenie świątyni pochodzi z XIX wieku, zachowały się jednak także starsze zabytki np. XVI-wieczny wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej.

Od wiosny 2007 roku, staraniem obecnego proboszcza parafii ks. Mariana Bocho, na obiekcie prowadzone są intensywne prace konserwatorskie. Projekt renowacji wykonany został przez Henryka Sobolewskiego z biura projektowego „Dom", wykonawcą był Zakład Remontowo-Budowlany Zbigniewa Cebulaka.

Chemia budowlana - Renowacje zabytków produktami firmy Remmers
Prace wykorzystujące produkty Remmers objęły wykonanie systemu izolacji pionowej i renowację elewacji. Powierzchnia robót wykonanych w 2008 i 2009 roku wyniosła ok. 4 tys. m2. W ramach izolacji pionowej (wykonanej m. in. w celu ochrony znajdujących się pod kościołem krypt) najpierw zagruntowano powierzchnię preparatem Kiesol, potem nałożona została szpachlówka Dichtspachtel i na koniec dwie warstwy szlamu Sulfatex-schlamme, który zastosowano także w strefie cokołowej do wysokości ok. 2 metrów. Przy renowacji elewacji konieczne było w pierwszej kolejności usunięcie starych odspojonych i zmurszałych tynków oraz zastosowanie systemu renowacyjnego Remmersa opartego na tynkach szeroko porowatych.

Do odtworzenia gzymsów i sztukaterii użyto zapraw specjalnych ciągnionych -najpierw zaprawy podkładowej Grobzugmórtel, potem zaprawy do wygładzania Feinzugmórtel. Kolejnym krokiem było wzmocnienie osłabionych cegieł na elewacji preparatem Silicatfestiger i impregnacja ścian środkiem Salzsperre — zabezpieczającym przed migracją soli. Nałożenie tynku renowacyjnego (Sanierputz-stara biel) poprzedzone zostało obrzut-ką Vorsprizmórtel. Tak przygotowany mur zagruntowano (preparat Hydro-Tiefengrund) i pomalowano (farbą Silicon-harzfarbe-LA).

Chemia budowlana - Renowacje zabytków produktami firmy Remmers
- Renowacja elewacji jarosła-wieckiej kolegiaty zakończyła się sukcesem, ale przy takich pracach wiele zależy od właściwej współpracy z wykonawcą. W tym przypadku układała się bardzo dobrze. Inwestor był tak zadowolony, że ponownie zdecydował się na nasze produkty. W tej chwili pracujemy nad odnowieniem budynku plebanii kościoła - stwierdza Leszek Sudoł z firmy Remmers -. Drewniana wieża zegarowa Centrum Iwonicza Zdroju to przykład zabytkowej drewnianej architektury uzdrowiskowej. Znajduje się tu Stary Pałac, Pijalnia, Stare Łazienki i budynek Bazaru z wieżą zegarową. Ten ostatni obiekt powstał w latach 1876-1880 ze środków fundacji Michała Załuskiego. Najpierw mieścił się w nim urząd pocztowy i telegraf, a po 1925 roku klub towarzyski i sklepy. Później był siedzibą administracji Iwonicza. Po 1945 został przejęty przez uzdrowisko. Obecnie budynek jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, natomiast wieża stanowi własność Gminy Iwonicz-Zdrój.

Wieżę zegarową w pierwszej kolejności poddano konserwacji. Wzmocniono i uzupełniono konstrukcję, a następnie wykonano izolację przeciwwilgociową części stykających się z gruntem. Na początek zastosowano impregnat do drewna Imprägniergrund GN — zapobiegający atakom zgnilizny, sinizny i owadów, potem środek zwalczający insekty Multi GS a następnie podkład izolacyjny Universalgrund i farbę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi Ro-falin Acryl. Izolację przeciwwilgociową wykonano m. in. przy użyciu dwuskładnikowej masy polimerowo-bitumicznej K2-Dickbeschichtung.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl