Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Czyszczenie i renowacja nagrobków

Chemia budowlana - Czyszczenie i renowacja nagrobków
Za kilka tygodni Dzień Wszystkich Świętych. Warto zadbać o rodzinne nagrobki już teraz, szczególnie jeśli wymagają drobnych napraw. Wiele z nich wykonać można we własnym zakresie.

Bez nalotów i pleśni


Prace renowacyjne należy rozpocząć od solidnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem, na przykład płynem do mycia naczyń. Jeżeli ich powierzchnia została zaatakowana przez szkodliwy grzyb bądź pleśń, trzeba ją – po wyszorowaniu i oczyszczeniu z widocznych nalotów – gruntownie wysuszyć, a potem dwukrotnie pokryć preparatem grzybobójczym Izohan Grzybostop, zachowując odstępy czasowe określone przez producenta. Po wyschnięciu i odczekaniu zalecanego czasu, należy nanieść warstwę preparatu Izohan Grzybochron, który zapobiegnie ponownemu zakażeniu pleśnią lub grzybami, tworząc bezbarwną i trwałą powłokę, odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Oba wyroby nanosi się przy pomocy pędzla.

Chemia budowlana - Czyszczenie i renowacja nagrobków

Stare płytki na nowo


Jeżeli mamy do czynienia z grobowcem obłożonym płytkami, na przykład z piaskowca, które miejscami się obluzowały, trzeba będzie przykleić je na nowo. Po określeniu poprzez opukiwanie, o które płytki chodzi, ostrym dłutkiem lub rylcem usuwamy otaczającą je fugę i ostrożnie wyjmujemy, pilnując, by nie uszkodzić ani ich samych, ani otoczenia. Podłoże pod nimi oczyszczamy, skuwając starą zaprawę. Konieczne jest, by podłoże całkiem odsłonić, jako że płytka nie może wystawać, a oprócz jej grubości trzeba uwzględnić grubość warstwy kleju. Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją Atlas Uni-Grunt, ograniczając w ten sposób jego chłonność. Płytki na powierzchni poziomej przykleić można zaprawą klejącą Atlas Tangres. Produkowana jest ona na bazie białego cementu, nie spowoduje więc ich przebarwienia. Klej ten pozwala także na wyeliminowanie ewentualnych nierówności podłoża, gdyż stosować go można w warstwie od 4 do 20 mm. Płytki na powierzchniach pionowych dobrze będzie przykleić przy użyciu białego kleju Atlas Karo (warstwa o grubości 2-5 mm). Nadaje się on również do płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, z innych kamieni naturalnych, aglomeratów kamiennych oraz płytek ceramicznych. Z uwagi na swe właściwości, posłużyć może też do przyklejania marmurowych tablic, na przykład na powierzchni płyt z innego kamienia. Wspomniane zaprawy występują w postaci suchej, trzeba je więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu.

Chemia budowlana - Czyszczenie i renowacja nagrobków

Dla trwałego efektu


Klej pod płytkami musi schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, np. poprzez przykrycie folią budowlaną. Miejsca wokół przyklejonych płytek należy wypełnić Fugą Atlas Artis. Jest dostępna w 30 kolorach, co umożliwia odpowiednie dopasowanie barwy do już istniejących spoin, a cechujący ją system Color Protect zapobiegnie blaknięciu. Inne jej cechy sprawiają, że jest też odporna na szkodliwe działanie zarówno wody, jak i glonów.
Powierzchnię grobowca korzystnie jest zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego preparatem hydrofobizującym (blokującym chłonięcie wody) Atlas Silstop. Nanosimy go przy pomocy pędzla. Powierzchnia nie będzie przyciągać zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych nie będzie wnikać w głąb.

Sposób na beton


Ubytki w starych grobowcach betonowych można wypełniać, stosując zaprawę szybkotwardniejącą w rodzaju Atlas Ten-10. Solidnie wiąże ona już po 3 godzinach. Użyteczny też okazać się może system Atlas Betoner, na który składają się trzy zaprawy o wzajemnie dopełniających się walorach, umożliwiające położenie trzech kolejnych warstw o różnym przeznaczeniu: Adher – do warstwy kontaktowej, bezpośrednio na naprawianej powierzchni, Filer – tworzący warstwę wyrównawczą, niwelujący ubytek, oraz Ender – jako warstwa szpachlowa, wykończeniowa. W przypadku mniejszych ubytków wystarczy zastosowanie tylko dwóch elementów systemu Betoner – z pominięciem warstwy wyrównawczej, czyli Filera. Naprawianą powierzchnię trzeba chronić przed opadami atmosferycznymi lub przed intensywnym wysychaniem około 3 dni.

Chemia budowlana - Małgorzata Piotrowska, GRUPA ATLAS
Małgorzata Piotrowska, GRUPA ATLAS

Grobowce zabytkowe


Na starych cmentarzach sporo jest grobowców zabytkowych, często w nienajlepszym stanie. Ich renowacja to przedsięwzięcie znacznie trudniejsze. Gdy trzeba w niedostrzegalny sposób dokonać uzupełnień w płytach lub innych elementach, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po zaprawy renowacyjne z serii Atlas Złoty Wiek P. Przeznaczone są one do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym lub spoinach (także w cegle). W zależności od potrzeb, zaprawy mogą być również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich i wykonywania odlewów detalu architektonicznego. Imitują one uzupełniany materiał zarówno pod względem faktury, jak i koloru. Zaprawy te, produkowane na bazie białego cementu portlandzkiego, można zabarwiać stosownie do potrzeb i wymagań odbiorcy. Z tego względu dostępne są wyłącznie na zamówienie.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl