Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Babcine rady, czyli jak sobie poradzić ze skutkami remontu

Remont domu, czy mieszkania powoduje zazwyczaj małą rewolucję w codziennym życiu jego mieszkańców. Mimo starannego wykonania wszelkich zabiegów zabezpieczających, ułożenia folii malarskich, czy przyklejenia odpowiednich taśm na oknach, po zakończeniu prac zazwyczaj okazuje się, że to jeszcze nie koniec. Teraz czeka nas dokładne czyszczenie narzędzi, a także usuwanie różnego rodzaju plam, resztek kleju, czy zarysowań powstałych zazwyczaj w wyniku naszej nieostrożności. Producenci i sprzedawcy oferują dziś szeroką gamę preparatów przeznaczonych do oczyszczania pędzli, wałków i pac, usuwania plam farby lub kleju. Istnieje jednak wiele sposobów pozwalających na równie skuteczne wykonanie wszystkich tych prac bez konieczności wydawania pieniędzy na kosztowne środki chemiczne.

Chemia budowlana - Babcine rady, czyli jak sobie poradzić ze skutkami remontu
Chodzi oczywiście o sprawdzone, ,,babcine” sposoby, których skuteczność została potwierdzona w praktyce i to na długo przed opracowaniem stosowanych współcześnie chemikaliów. Ich największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że aby je zastosować, nie trzeba ponosić niemal żadnych kosztów, bo niezbędne środki można bez trudu znaleźć w każdej, nawet najskromniej zaopatrzonej kuchni. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim biały ocet, sól, sok i kwasek cytrynowy, olej spożywczy, sodę oczyszczoną, czy zwykłą coca colę.

Czyszczenie narzędzi
Pierwszą czynnością, jaką bezwzględnie powinniśmy wykonać po zakończeniu prac remontowych, jest oczyszczenie narzędzi z resztek gipsu, farby oraz kleju. Najskuteczniejszym z domowych środków będzie w tym wypadku biały ocet. I tak na przykład, aby zapobiec zaschnięciu resztek gładzi gipsowej na szpachlach lub pacach, należy dodać dużą łyżkę octu do samej zaprawy. Spowoduje to znaczne wydłużenie procesu wysychania gipsu, dzięki czemu zyskamy nie tylko możliwość łatwego umycia narzędzi po skończonej pracy, ale także będziemy mogli poświęcić więcej czasu na samo ułożenie gładzi.

Również przy pomocy tego samego specyfiku możemy doprowadzić do stanu pierwotnego używane podczas remontu wałki i pędzle malarskie. Wystarczy podgotować je w czystym occie na wolnym ogniu, a następnie dobrze wypłukać w wodzie i wysuszyć.

Chcąc doprowadzić do porządku narzędzia metalowe, takie jak młotki, obcęgi, szpachle i pace, na których w wyniku kontaktu z wilgocią pojawiła się rdza, najlepiej pozostawić je na kilka godzin zanurzone w coca coli. Wieloletnia praktyka domowa pokazuje, że temu napojowi żadna rdza nie jest w stanie się oprzeć. Podobne działanie ma rozcieńczony w ciepłej wodzie kwasek cytrynowy. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że jego stężenie musi być wysokie. Inaczej możemy bowiem uzyskać efekt przeciwny do oczekiwanego! Po wyjęciu narzędzi z tej ,,kąpieli”, należy je bardzo dokładnie wytrzeć, osuszyć, a następnie pokryć warstwą oleju kuchennego. Zabieg ten zapobiegnie ponownemu pojawieniu się rdzawego nalotu.

Kiedy już doprowadzimy do porządku nasz domowy warsztat, trzeba jeszcze usunąć różne drobne zabrudzenia i uszkodzenia powstałe podczas remontu. Chodzi tu między innymi o resztki kleju pozostające na szybach po oderwaniu taśm zabezpieczających, drobne zarysowania paneli podłogowych powstałe w wyniku nieostrożnego przesuwania mebli, czy usuwanie uciążliwego, drobnego pyłu z parkietu w salonie. W pierwszym wypadku najskuteczniejszym domowym sposobem okazuje się zastosowanie zwykłego zmywacza do paznokci, który bez trudu poradzi sobie z klejem. Dla uzyskania odpowiedniego efektu końcowego, szyby należy następnie umyć wodą z octem i wypolerować gazetami. Zamiast wody z octem można także w tym wypadku użyć zwykłego denaturatu.

Z kolei pozbycie się widocznych, niewielkich zarysowań parkietu lub paneli podłogowych, wymaga jedynie przetarcia uszkodzonych miejsc olejem kuchennym. Pod światło rysy będą oczywiście nadal widoczne, ale wygląd podłogi ulegnie zdecydowanej poprawie. Aby efekt zabiegu był długotrwały, należy powtarzać go co kilka dni.

Doprowadzenie do porządku pokrytych drobnym nalotem paneli podłogowych lub parkietu, podobnie jak wszystkie wymienione wyżej czynności, nie musi wiązać się z koniecznością zakupu drogich środków chemicznych. Podłoga będzie wyglądała bardzo dobrze, jeżeli do jej czyszczenia użyjemy podsuszonych fusów herbacianych.

Zapiekłe i niedające się odkręcić śruby można odkręcić polewając je wcześniej colą. Ten popularny napój ma świetne właściwości penetrujące. Po chwilowym odczekaniu, stuknąć na przykład młotkiem i odkręcać. Powinno pomóc.

Jeżeli podczas remontu zabrudzeniu uległy mosiężne klamki, zawiasy, lub inne ozdobne elementy, łatwo można przywrócić im dawny blask, używając do tego celu pasty polerskiej sporządzonej z białego octu i soli kuchennej. Jej skuteczność pod żadnym względem nie ustępuje bowiem oferowanym na rynku specjalistycznym specyfikom.

Leszek Zawadzki



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl