Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Regulacja zawilgocenia murów

Podczas renowacji zawilgoconych murów wielokrotnie popełniane są błędy, które mogą mieć szkodliwy wpływ na utrzymanie substancji budowlanej całego budynku. W tym przypadku pewną i skuteczną alternatywę stanowią mineralne tynki renowacyjne regulujące zawilgocenie ściany.

Chemia budowlana - Regulacja zawilgocenia murów
Zawilgocone ściany należą do najczęściej spotykanych uszkodzeń murów zarówno w starym, jak i zupełnie nowym budownictwie. Dlatego też dostępna jest bogata oferta środków usuwających te uszkodzenia, poczynając od różnorodnych tynków renowacyjnych po specjalne zabiegi osuszające ściany. Podczas tzw. „osuszania” popełnianych jest wiele błędów, a jednym z najczęściej spotykanych jest przekonanie, że zawilgocone mury można na długi okres wysuszyć przy pomocy tzw. tynków osuszających. Sam tynk nigdy nie spowoduje, że proces zawilgacania ściany zostanie zahamowany albo całkowicie usunięty. Wychodząc z tego założenia jest jednak możliwe, aby poziom zawilgocenia mógł być regulowany. W tym przypadku warunki takie spełnia mineralny tynk regulujący zawilgocenie murów Exzellent, oferowany obecnie przez MC-Bauchemie.

Tynki osuszające nie usuwają wilgoci


„ Długi czas uważano, że tynki osuszające są doskonałym sposobem na usunięcie szkód związanych z zawilgoceniem murów. W żadnym wypadku produkty te nie posiadają właściwości, które mogłaby sugerować ich nazwa, ponieważ tynki te nie odprowadzają wody z murów”, uważa dr Suzanne Kasparek, menadżer produktu firmy MC-Bauchemie. Konsekwencje jednak mogą być naprawdę poważne. Coraz częściej tynki osuszające nanoszone są bezpośrednio na mokrą ścianę, przez co wysycha tylko wierzchnia warstwa, natomiast poziom zawilgocenia muru nadal wzrasta. „Przy czym odkładają się szkodliwe sole, które z czasem powodują odpadanie tynku i mają szkodliwy wpływ na substancję budowlaną budynku”, wyjaśnia dr Kasparek.

Bezproblemowe osuszanie


Powszechnie stosowane metody osuszania są bardzo czasochłonne i kosztowne. Proces osuszania wymaga również licznych ingerencji w substancję budowlaną. W większości przypadków poszukiwana jest szybka pomoc, ponieważ właściciele budynków, lub ich lokatorzy, nie chcą tygodniami mieszkać na placu budowy. Z tego powodu wymagania producentów odnośnie zastosowania tynków są często ignorowane, a nieuniknione w tym wypadku szkody łatwe do przewidzenia. Tymczasem bardzo prostą, jak również i bardzo korzystną alternatywą jest mineralny tynk regulujący zawilgocenie muru Exzellent, który można nanosić bezpośrednio na wilgotne mury, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Regulacja zawilgoceniai muru


Zastosowanie tynków Exzellent powoduje, że dzięki nietypowej geometrii porów wilgoć może być odprowadzana ze ściany jako para wodna, i to 15 razy szybciej niż to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych tynków WTA. W ten sposób poziom zawilgocenia muru jest w naturalny sposób regulowany, natomiast proces rozprzestrzenia się wilgoci zostaje zahamowany. Jednocześnie szkodliwe sole transportowane są na powierzchnię, a stamtąd można je w prosty sposób usunąć szczotką. Exzellent może być stosowany w przypadku różnych poziomów zawilgocenia i zasolenia muru, co daje możliwość zaoszczędzenia na przeprowadzaniu kosztownych analiz wstępnych.

Dodatkowe zabiegi


Wilgoć w różnorodny sposób wpływa na ściany budynku. Dlatego izolacja zewnętrzna jest doskonałym dodatkowym sposobem wspomagającym skuteczność tynku regulującego zawilgocenie, który został naniesiony wewnątrz pomieszczenia. Zaleca się również wykonanie izolacji poziomej, która zabezpiecza ściany budynku przed podciąganiem kapilarnym wody z podłoża. W nowym budownictwie izolacja pozioma stała się już właściwie standardem, a innowacyjne systemy iniekcji, jak Oxal HSL umożliwiają wykonanie przepony poziomej w sposób szybki i niekosztowny.

Źródło: www.mc-bauchemie.pl



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl