Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak ułożyć płyty tarasowe "na sucho"

Chemia budowlana - Układanie geowłókninyFot. Libet
Układanie geowłókninyFot. Libet

Montaż płyt tarasowych „na sucho” krok po kroku


Technologia „suchego” montażu opiera się na rezygnacji z tradycyjnej wylewki na rzecz naturalnego podłoża, odpowiednio wyrównanego, zabezpieczonego i utwardzonego. Całość prac związanych z budową tarasu – podobnie jak w przypadku klasycznej metody - musi być jednak poprzedzona wykonaniem szczegółowego projektu. Plan ten powinien zawierać wszystkie informacje istotne dla wykonawcy (i dla nas samych): wymiary powierzchni, realne obciążenia nawierzchni, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i właśnie: sposób ich układania.

Chemia budowlana - Kołnierz z geowłókniny przy ścianie budynku. Fot. Libet
Kołnierz z geowłókniny przy ścianie budynku. Fot. Libet
- Montaż płyt tarasowych „na sucho” należy rozpocząć od przygotowania gruntu, czyli korytowania, wyrównania powierzchni i wykonania spadków. Na wytyczonej przestrzeni trzeba zatem usunąć humus i grunt rodzimy na głębokość co najmniej 20-30 cm. Następny krok to ubicie powierzchni oraz wykonanie - przy pomocy piasku - spadków w gruncie, o kącie nachylenia od 0,5 do 3 % i kierunku „od budynku”. Po tych czynnościach można przejść do układania geowłókniny, kładąc ją na tzw. zakładkę (o szerokości 15-20 cm) i pamiętając o zrobieniu kołnierza przy ścianach budynku. Materiał ten zatrzyma wszelkie nieczystości, jakie mogłyby dostać się z gruntu do płyt w czasie parowania wody, dzięki czemu nawierzchnia tarasu na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd, wyjaśnia ekspert firmy Libet.

Kolejne kroki podczas „suchego” montażu płyt tarasowych to wyrównywanie terenu pospółką lub piaskiem o grubości warstwy do 10 cm oraz ubijanie dna wykopu. Tutaj również trzeba pamiętać o odpowiednim wyprofilowaniu spadku poprzecznego (0,5-3%) i podłużnego (0,5%).
Na ubitym piasku należy ułożyć warstwę nośną, wykonaną z kruszywa łamanego (grubość frakcji 0-31,5 mm), a w razie potrzeby cały proces (piasek i kruszywo) powtórzyć. Ostatnią warstwę podbudowy tarasu powinna stanowić podsypka o grubości ok 3-4 cm, niezagęszczona powierzchnia odsiewek kamiennych 0-7 mm lub alternatywnie mieszanka cementowo-piaskowa 1:4, i to na niej układać należy wybrane płyty.
Uprzednio jednak, jeszcze przed przystąpieniem do montażu płyt, należy zadbać o ich odpowiednią impregnację. To działanie uchroni materiał przed zabrudzeniami już podczas tworzenia zabudowy.

Chemia budowlana - Układanie płyt tarasowych. Fot. Libet
Układanie płyt tarasowych. Fot. Libet
- Podczas montażu trzeba pamiętać o zachowaniu jednakowych odstępów między płytami (5-15 mm) i utrzymaniu właściwego poziomu sąsiadujących ze sobą elementów. Ostatni etap prac obejmuje wypełnienie spoin piaskiem średnio lub drobnoziarnistym płukanym (bez zawartości frakcji pylastych) lub fugą żywiczną, dodaje Kamil Drewczyński.

Cały proces montażu płyt tarasowych „na sucho” nie powinien zająć więcej niż kilkanaście godzin i można wykonać go samodzielnie. Co więcej, taka metoda jest tańsza o niemal 40% niż tradycyjny sposób układania „na mokro”, zatem można oszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl