Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak samemu naprawić drobne ubytki w ścianie?

Co będzie nam potrzebne:
- szpachelka,
- paca do nakładania gładzi oraz masa naprawcza pomogą usunąć rysy i ubytki, które pozostały np. w miejscach, gdzie wcześniej wisiało lustro lub obraz,
- płyt kartonowo-gipsowych do wyrównania ścian - jeśli zajdzie taka potzrzeba,
- odpowiedni klej.


Chemia budowlana - Fot.Śnieżka
Fot.Śnieżka
Krok 1
Dobrym i szybkim sposobem na pozbycie się niedoskonałości ścian jest zastosowanie masy naprawczej, np. superlekkiej masy ACRYL-PUTZ®22LIGHT. Jej zaletą jest gotowa do użycia forma – nie trzeba rozrabiać produktu, wystarczy tylko odpowiednią jego ilość nałożyć na pacę i uzupełnić miejsca po gwoździach czy wkrętach. Przedtem należy jeszcze oczyścić ubytki. Po nałożeniu masy trzeba odczekać 120 minut, następnie przeszlifować powierzchnię, odpylić i przejść do malowania.

Użycie masy naprawczej jest dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy, aby zniszczone ściany szybko wróciły do idealnego stanu. Już po dwóch godzinach od naprawy ubytków – dzięki szybkiemu schnięciu wyrobu – są one gotowe do malowania. Masa charakteryzuje się minimalnym skurczem oraz całkowitym brakiem pęknięć. Nadaje się także do prac wykonywanych na zewnątrz budynków, a dzięki swojej uniwersalności może być stosowana do podłoży gipsowych, betonowych, drewnianych oraz do styropianu – wyjaśnia Dariusz Wróbel, Specjalista ds. Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA.
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka

Krok 2
Nie wszystkie wkręty czy gwoździe po elementach dekoracyjnych, takich jak duże obrazy pozostawiają jedynie drobne luki. Ponadto ściany „pracują”, mogą też ulec uszkodzeniom mechanicznym lub wywołanym zawilgoceniem. Stąd powstawanie na ich powierzchni rys i pęknięć. Najlepiej uporać się z nimi od razu, gdyż potem mogą się jeszcze powiększyć.

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
W tym przypadku naszym sojusznikiem w walce z problemami może być masa naprawcza ACRYL-PUTZ®FX23 FLEX zawierająca żywicę polimerową, która poprawia parametry wytrzymałościowe oraz decyduje o świetnej przyczepności do podłoża. Zawartość włókna szklanego powoduje z kolei, że połączenia wykonane z użyciem produktu są trwałe – mówi ekspert.

Przed przystąpieniem do prac, warto obejrzeć film instruktażowy, dzięki któremu praca może okazać się jeszcze łatwiejsza: https://www.youtube.com/watch?v=sVPncA4wycw

Krok 3
Własnoręcznie można poradzić sobie także z większymi problemami. Coraz częściej ściany wewnętrzne wykańcza się za pomocą suchej zabudowy, czyli płytami gipsowo-kartonowymi. Można je również wykorzystać do zniwelowania nierówności. Skuwanie ścian i aplikacja nowych tynków mogłaby się w takich przypadkach okazać zbyt kosztowna, a przyklejenie płyt jest czynnością prostszą i szybszą. Dużą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie gładkiej i równej powierzchni w dość krótkim czasie.

Chemia budowlana - Fot. Śnieżka
Fot. Śnieżka
Aby rozpocząć pracę nad przyklejeniem płyt g-k, należy je dokładnie wymierzyć, a na ścianie zaznaczyć miejsca łączenia. Podłoże przeznaczone do klejenia powinno być trwałe, suche i pozbawione zabrudzeń oraz starych, łuszczących się powłok malarskich, a także zagruntowane. Płyty przyklejamy za pomocą odpowiedniego kleju, który powinien być dobrze wymieszany. Można tu skorzystać np. z kleju gipsowego ACRYL-PUTZ® KG 31, który nakładamy na płyty w formie placków, w odstępach ok. 30-40 cm. Po przyklejeniu, płyty pionujemy używając do tego poziomicy. Po wyschnięciu powierzchnię można spoinować z zastosowaniem masy szpachlowej ACRYL-PUTZ® MS 30.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl