Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak samemu zrobić narożny stoik balkonowy?

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Co będzie potrzebne:
- 2 deski o długości 3 m (22 x 74 mm),
- 1 łata o długości 3 m (22 x 44 mm),
- 44 stalowe wkręty do drewna (3,5 x 40 mm),
- 1 rurka aluminiowa, długość 1 m, średnica 7 mm,
- 1 linka, np. z włókna sztucznego, długość 3 m, średnica maks. 5 mm,
- 250 ml transparentnej lazury do drewna,
- Narzędzia i osprzęt: akumulatorowa piła uniwersalna, wkrętarka akumulatorowa z adapterem do wiercenia, szlifierka uniwersalna, brzeszczot do wyrzynarek,
- Linijka kątowa i ołówek.


Wykonanie tego projektu nie powinno zająć więcej niż godzinę!
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 1
Aby stolik miał prawidłowe wymiary i dokładnie pasował do wybranego miejsca, najpierw ustal jego wymiary – w naszym przykładzie to 90 x 66 x 66 cm i wysokość ok. 30 cm. Jedną z desek potnij na 6 coraz mniejszych kawałków (90 cm, 80 cm, 60 cm, 40 cm, 20 cm i 10 cm) i ułóż je tak, aby przypominały trójkąt. Następnie, przy pomocy linijki kątowej zaznacz ołówkiem dokładne wymiary narożnika balkonu tak, aby powstał trójkąt prostokątny o dwóch ramionach takiej samej długości.

Krok 2
Przytnij deski wzdłuż zaznaczonej wcześniej linii, np. akumulatorową piłą uniwersalną PST 10,8 LI firmy Bosch. Następnie utnij dwie listwy na blat, które zostaną zamocowane od spodu i ustabilizują konstrukcję. Przyłóż łatę do jednego z ramion trójkąta w pewnej odległości od krawędzi, zaznacz wymiar i utnij pod kątem, aby łata pasowała do narożnika trójkąta. Uwaga: podczas pracy piłą uniwersalną zalecamy nosić rękawice robocze.
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Zanim przystąpisz do skręcania elementów, starannie oszlifuj wszystkie krawędzie ciętych elementów. Optymalnym narzędziem do tego celu jest poręczna szlifierka uniwersalna PSM Primo firmy Bosch.

Krok 3
Zamocuj przycięte deski blatu do wsporników stabilizujących. W tym celu należy ułożyć deski w kształt trójkąta i przykręcić dwie łaty za pomocą 11 wkrętów wzdłuż obydwu ramion trójkąta (w sumie 22 wkręty na każdy blat). Aby nie uszkodzić drewna podczas wkręcania, wcześniej wywierć otwory pod wkręty, korzystając np. z wkrętarki akumulatorowej IXO firmy Bosch z adapterem do wiercenia. Następnie, tą samą wkrętarką IXO wkręć wkręty. Aby stolik nie był podatny na działanie czynników atmosferycznych, na zakończenie można go zaimpregnować lazurą do drewna.
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Jeśli chcesz, by Twój stolik miał 2 lub więcej poziomów, kolejne blaty przygotujesz dokładnie tak samo jak ten pierwszy, opisany powyżej.

Krok 4
W czasie schnięcia lazury, możesz zająć się mocowaniem podwieszenia. Przy pomocy piły uniwersalnej i brzeszczotu do metalu potnij rurkę aluminiową tak, aby otrzymać 3 elementy o długości 30 cm. Posłużą one jako elementy dystansowe pomiędzy obydwoma blatami.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Krok 5
W ostatnim kroku przymocuj stolik do balustrady balkonowej. W tym celu wywierć wkrętarką IXO z adapterem do wiercenia po 3 otwory w narożniku obu blatów. Otwory powinny pasować do grubości nylonowej linki (maks. średnica 5 mm). Następnie utnij 3 równe kawałki linki. Przeprowadź linkę przez otwory, załóż elementy dystansowe pomiędzy obydwoma blatami i zawiąż supełki, zarówno pod dolnym, jak i nad górnym blatem. Zamocuj 3 górne końce linki za pomocą kółek ustalających do balustrady.

Krok 6
Twój stolik jest już gotowy. Pora na relaks: załóż okulary przeciwsłoneczne i weź do ręki ulubioną powieść. Życzymy udanego majsterkowania i cudownych chwil na balkonie!Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl