Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Kolorowy kalendarz ścienny z 54 polami na każdy tydzień - krok po kroku

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Ważne daty można zapisać kredą w każdym z 54 kwadratów. Dzięki temu wszystko pozostaje widoczne i łatwe do zapamiętania. Sprytną szachownicę może wykonać każdy majsterkowicz mający do dyspozycji odpowiednie narzędzie pomiarowe, farbę i choćby podstawowe umiejętności malarskie.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex

Co będzie potrzebne:
- Taśma maskująca (24 mm),
- Ołówek,
- Farba magnetyczna (np. w kolorze jasnoszarym, 1 litr) jako podkład,
- Farba tablicowa, cztery różne kolory do wyboru (ok. 250 mililitrów każego koloru),
- Zestaw malarski (składający się z kuwety, wałka z gąbki 5 cm i uchwytu do wałków),
- Narzędzia: Laser krzyżowy Quigo Plus firmy Bosch ze statywem i tablicą celowniczą.
Stopień trudności: średni
Czas realizacji: ok. 30 godzin wraz z czasem schnięcia i czasem poświęconym na zakup materiałów,
Wymiary projektu:
Wysokość: ok. 160 cm,
Szerokość: ok. 90 cm.


Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
Wskazówka: Przed przystąpieniem do pomalowania pól, dzień wcześniej należy pomalować ścianę magnetyczną farbą podkładową (czas schnięcia
24 godziny).

KROK 1
Aby wszystkie pola kalendarza były tej samej wielkości, należy najpierw zamocować laser Quigo Plus na statywie. Środek przecięcia obu linii lasera należy ustawić na wysokości ok. 90 cm i odsunąć laser Quigo Plus od ściany na tyle, aby odległości pomiędzy znacznikami na liniach lasera wynosiły 12 cm. Aby sprawdzić, czy wszystkie odległości mają rzeczywiście taką samą długość, należy przyłożyć do ściany tarczę celowniczą: jeśli pionowa linia laserowa przebiega przez czerwone kreski na tarczy, laser Quigo Plus jest ustawiony prostopadle do ściany.

Chemia budowlana - Fot. Bondex
Fot. Bondex
KROK 2
Wzdłuż linii wyświetlanych przez laser należy nakleić: pasek poziomy o długości 90 cm i pionowy o długości co najmniej 130 cm. Ich przecięcie stanowi punkt wyjścia i środek naszej szachownicy.

KROK 3
Zaznaczamy pola poszczególnych tygodni: za pomocą ołówka przenosimy na obydwa przyklejone paski taśmy oznaczenia pionowej i poziomej linii lasera Quigo Plus, zaczynając od środka – trzy kreski w prawo i dwie kreski w lewo. Czynność tę należy powtórzyć także w przypadku pionowej linii laserowej. Tutaj będą to cztery kreski do góry i pięć w dół.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
KROK 4
Oklejamy taśmą maskującą cały wzór: aby uzyskać idealnie pionowe paski, należy zmienić ustawienie lasera Quigo Plus przesuwając jego pionową linię na kolejne znaczniki wykonane ołówkiem na poziomym pasku taśmy. Wzdłuż tej linii należy na ścianie wykleić taśmą sześć pionowych pasków. Czynności te trzeba powtórzyć także dla dziewięciu poziomych pasków – tutaj wystarczy skorygować ustawienie wysokości lasera Quigo Plus operując statywem i korbką.

KROK 5
Po naklejeniu wszystkich pasków taśmy przechodzimy do malowania. Poszczególne pola malujemy na różne kolory.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
KROK 6
Taśmę maskującą zdejmujemy, gdy farba jest jeszcze lekko wilgotna. Kolorowa szachownica jest już gotowa. Teraz możemy uzupełnić kredą liczby oznaczające kolejne tygodnie kalendarzowe, wpisać wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie, zamocować karteczki z notatkami za pomocą magnesów i mamy atrakcyjną wizualnie i praktyczną dekorację ściany: wykonanie tego kalendarza to bardzo sprytny ruch.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl