Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak zadbać o pszczoły, by te pożyteczne owady były w dobrej kondycji?

Chemia budowlana - Poidło odkryte, Fot. Leca
Poidło odkryte, Fot. Leca
Chemia budowlana - Wiaderko z pływającym keramzytem przygotowane do zalania syropem, Fot. Leca
Wiaderko z pływającym keramzytem przygotowane do zalania syropem, Fot. Leca

1. Wiosenna pomoc pszczołom
Po przebudzeniu z zimowego letargu pszczoła potrzebuje wody. Na roślinach jednak często brakuje rosy. Ponadto pasieki nierzadko znajdują się w znacznej odległości od naturalnych cieków wodnych. Osłabione po zimie, odrętwiałe pszczoły nie mają zbyt wiele sił, aby przetransportować wodę do ula, dlatego ważne jest, by wyposażyć pasieki w poidła z wodą.

Aby zaspokoić pragnienie, pszczoły często korzystają z naturalnych, odkrytych luster wody. Niestety, bardzo często dochodzi w nich do utonięć owadów. Hodowcy różnymi sposobami starają się temu przeciwdziałać - na terenie pasieki stosują poidła otwarte z wypełnieniem ze słomy, mchu, gałęzi. Materiały te jednak gniją i zanieczyszczają wodę, a więc całość trzeba często wymieniać.
Chemia budowlana - Podkarmiaczka górna umieszczona wewnątrz ula, Fot. Leca
Podkarmiaczka górna umieszczona wewnątrz ula, Fot. Leca
Chemia budowlana - Ul ze znajdującą się w jego wnętrzu podkarmiaczką – plastikową miską wypełnioną keramzytem i syropem, Fot. Leca
Ul ze znajdującą się w jego wnętrzu podkarmiaczką – plastikową miską wypełnioną keramzytem i syropem, Fot. Leca

Prostym sposobem na rozwiązanie tych problemów jest zasypanie poidła cienką warstwą pływającego, ekologicznego materiału, jakim jest keramzyt.

Wypełnione Leca® KERAMZYTEM i wkopane w ziemię lub ustawione w pobliżu pasieki plastikowe pojemniki o dużej powierzchni i pojemności doskonale pełnią swoją funkcję. Cienka, wynosząca 2-3 cm warstwa pływającego keramzytu pozwala pszczołom na bezpieczne siadanie i czerpanie wody.
Chemia budowlana - Podkarmiaczka z keramzytem i syropem – widok z bliska, Fot. Leca
Podkarmiaczka z keramzytem i syropem – widok z bliska, Fot. Leca
Chemia budowlana - Pszczoły czują się pewnie na pływającym keramzycie, Fot. Leca
Pszczoły czują się pewnie na pływającym keramzycie, Fot. Leca

Jak mówi pan Piotr Szwałek, który prowadzi pasiekę wraz z żoną Jadwigą, dzięki ciemnej barwie keramzyt szybko nagrzewa się w promieniach słońca. – Jest to szczególnie ważne wiosną, aby pszczoły miały jak najbliżej do wody i nie drętwiały z powodu zimnej i kapryśnej aury – dodaje. – Dzięki napięciu powierzchniowemu wody keramzyt jest stale wilgotny na powierzchni. Jego zaletą jest również to, że jako materiał ceramiczny nie wchodzi w reakcję z wodą i pozwala na długotrwałe zachowanie jej świeżości. Dodatkowo warstwa keramzytu przeciwdziała szybkiemu odparowaniu cieczy, co sprawia, że poidło uzupełnia się rzadziej, a dzięki temu oszczędza się i wodę, i czas.
Chemia budowlana - Pływający keramzyt stanowi dla pszczół stabilne podłoże, Fot. Leca
Pływający keramzyt stanowi dla pszczół stabilne podłoże, Fot. Leca
Chemia budowlana - Państwo Jadwiga i Piotr Szwałek prowadzą Rodzinną Pasiekę Szwałek, Fot. Leca
Państwo Jadwiga i Piotr Szwałek prowadzą Rodzinną Pasiekę Szwałek, Fot. Leca

2. Jesienne karmienie
Zabieranie przez człowieka miodu z ula uszczupla pszczołom zapasy, które gromadzą po to, by przetrwać w dobrej kondycji jesień, zimę i trudny okres przedwiośnia. Braki te trzeba uzupełniać. Pszczelarze dokarmiają pszczoły najczęściej syropem cukrowym lub gotowymi syropami inwertowanymi (np. z buraka cukrowego, pszenicy). Stosują do tego celu różne pojemniki - podkarmiaczki, które ustawiają w ulach, w zależności od systemu karmienia.

Tu również pomocny jest Leca® KERAMZYT. Dzięki jego zastosowaniu pszczoły nie topią się i spokojnie mogą zająć się przetworzeniem syropu w pokarm na zimę. Keramzyt pozwala więc łatwo i bezpiecznie zadbać o właściwe dokarmienie owadów. Jest obojętny chemicznie, nie wchodzi w reakcje z syropem i pomaga utrzymać go w dobrym stanie przez długi czas.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl