Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak samemu zrobić dekoracyjny zielnik? - krok po kroku

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Sadzonki najlepiej kupić u ogrodnika, gdyż te dostępne w małych doniczkach w marketach produkowane są w specjalnych warunkach i w mieszkaniu mogą sobie nie poradzić. Co warto posadzić w domowym zielniku? Melisa, rozmaryn, kolendra, mięta, rzeżucha, estragon to zioła, które wydają się najprostsze w uprawie. Nieco bardziej wymagające są tymianek, bazylia, majeranek czy oregano, które z natury kochają słońce. Jeśli masz ochotę, w doniczkach można posadzić również kwiaty, a półka może ozdobić dowolne pomieszczenie.

Co będzie potrzebne:
- Akumulatorowa wyrzynarka z brzeszczotem do drewna,
- Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa,
- Szlifierka uniwersalna,
- Wiertła: do drewna (2,5 mm i 18 mm) i do wywiercenia otworów w suficie (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit),
- 1 drewniana deska,
- 4 linki stalowe do zawieszenia zielnika (długość wedle uznania),
- 8 zacisków dopasowanych do linki stalowej,
- 4 haki z kołkami (dobrane do materiału, z jakiego wykonany jest sufit),
- 6 doniczek na zioła (średnica górnej krawędzi ok. 12 cm),
- cyrkiel.


Krok 1
Piłą przytnij deskę do odpowiedniej długości – nasza ma długość 1 m i pomieści 6 doniczek. Cyrklem zaznacz otwory na doniczki. Ich średnica powinna być o ok. 1 cm mniejsza niż średnica górnej krawędzi doniczki, aby doniczki nie wypadły.
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 2
Wywierć 4 otwory do przeciągnięcia linek. Najlepiej wiertarko-wkrętarką z wiertłem do drewna (w naszym przykładzie jest to wiertło 2,5 mm odpowiadające grubości linki stalowej). Do wywiercenia otworów pod doniczki użyj wiertła do drewna (18 mm) i wywierć po jednym otworze przy wewnętrznej krawędzi okręgów zaznaczonych cyrklem.

Krok 3
W otwór włóż brzeszczot i piłą wytnij otwory pod doniczki. Wygładź krawędzie otworów, używając do tego szlifierki uniwersalnej. Możesz już zawiesić zielnik!
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 4
Wiertarko-wkrętarką wywierć otwory w suficie. Odstępy pomiędzy otworami powinny być identyczne jak te pomiędzy otworami wywierconymi wcześniej w desce. Następnie zamocuj kołki i wkręcamy w nie haki.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Krok 5
Skróć linkę stalową do odpowiedniej długości. Dolne końce linki przełóż przez otwory w desce i zamocuj zaciskami. W taki sam sposób zamocuj górne końce linki do haków przy suficie i zabezpiecz pozostałymi czterema zaciskami. Nie pozostaje Ci nic innego jak wstawić doniczki i cieszyć się zapachem świeżych ziół.

Krok 6
GOTOWE!Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl