Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Trzy kroki do renowacji podłogi

Chemia budowlana - Fot. Domalux
Fot. Domalux

Krok 1 – ocena stanu podłogi
Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie obejrzeć podłogę, aby określić zakres prac, jakie trzeba będzie wykonać. Należy doprecyzować, jak duże są zniszczenia posadzki drewnianej oraz oszacować, czy grubość podłogi umożliwia przeprowadzenie renowacji. W przypadku, gdy wcześniej była ona poddawana takim zabiegom, może się okazać, że drewno jest już za cienkie i w trakcie cyklinowania możemy doprowadzić do uwidocznienia się łączeń (łączenie pióro - wpust) lub do odkształcenia pod wpływem wilgoci.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy podłoga drewniana jest dobrze przytwierdzona do podłoża. Jeżeli poszczególne elementy posadzki są ruchome (lamelki w mozaice) lub przy miejscowym stukaniu słychać głuchy dźwięk (klepki parkietowe, deska parkietowa), należy oszacować ilość takich miejsc i zastanowić się, czy zamiast odświeżenia podłogi, nie należy przeprowadzić gruntownej jej renowacji.

Krok 2 – w pokoju zostaje tylko podłoga!
Istotne jest również dobre przygotowanie do cyklinowania. Z pomieszczenia należy wynieść całe wyposażenie: zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne: zasłony, rolety czy obrazy. Jest to zadanie, podczas którego wytworzy się duża ilość pyłu, stąd ważne, aby pokój został wcześniej opróżniony. Po ukończeniu renowacji będziemy mieli wówczas mniej sprzątania, a przy nakładaniu lakierów nie będzie obaw przed pojawieniem się problemów ze spadającymi zanieczyszczeniami na mokrą powłokę, które po wyschnięciu będą widoczne w postaci drobnych grudek. Ważne by przed przystąpieniem do procesu szlifowania zdjąć listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w precyzyjnym oczyszczaniu i cyklinowaniu podłogi.

Krok 3 – szlifowanie, szpachlowanie, lakierowanie
Podczas cyklinowania należy pozbyć się wierzchniej warstwy, wykonując tzw. szlif zgrubny, polegający na usunięciu starych powłok (lakieru, oleju) oraz wierzchniej warstwy drewna, następnie posadzkę należy wyrównać, wykonując szlif papierem ściernym o drobniejszym uziarnieniu (ma to na celu usunięcie rys powstałych przy wcześniejszym etapie).

- Kolejna wykonywana czynność to szpachlowanie (fugowanie), czyli uzupełnianie szczelin pomiędzy elementami posadzki (klepkami, lamelkami). Czynność ta powinna być przeprowadzona na całej powierzchni, przy zastosowaniu odpowiedniego środka, np.: Domalux Capon Szpachla, zmieszanego z drobnym pyłem wytworzonym podczas wykonywanych prac. – tłumaczy Ernest Wesołowski, Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji marki Domalux Professional. Jak dodaje, po wyschnięciu szpachli należy zebrać jej nadmiar, wykonując tzw. szlif wygładzający. Szpachla nie może pozostać na powierzchni posadzki, ponieważ po nałożeniu warstw zabezpieczających będą widoczne plamy i przebarwienia oraz różnica w strukturze drewna. Po tak wykonanym przygotowaniu nie pozostaje nic innego, jak oczyścić posadzkę z pyłu poprzez dokładne odkurzenie.

Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie podłogi. W tym celu nakładamy system składający się z lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Te z pozoru proste czynności mogą przysporzyć osobom nieposiadającym fachowej wiedzy wiele problemów podczas ich wykonywania. Prace te wymagają odpowiedniej staranności, doświadczenia w obsłudze urządzeń oraz znajomości technik aplikacji systemów zabezpieczających.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl