Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak zrobić stojak na świąteczną choinkę?

Co będzie potrzebne:
- Wiertło z uchwytem typu HEX,
- Deska o długości ok. 150 cm, - w naszym projekcie wykorzystana została deska bukowa z kawałkiem kory
- Piła płatnica,
- Miarka / przymiar kątowy,
- Ołówek.


Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Krok 1
Deskę tniemy piłą płatnicą na 4 części. Ich długość uzależniamy od grubości pnia i wysokości choinki. W naszym projekcie każdy kawałek będzie miał długość ok. 35 cm.

Krok 2
Następnie mierzymy średnicę pnia naszej choinki. Do pomiaru dodajemy pół grubości deski i 0,5 cm zapasu. Ten wymiar nanosimy na zewnętrzne strony desek, mierząc od strony, która będzie bliżej drzewka. Pozwoli nam to wyznaczyć przestrzeń w środku stojaka, w którą zmieści się pień.

Krok 3
Przy pomocy przymiaru kątowego w wyznaczonej odległości rysujemy linię. Na niej zaznaczamy miejsca pod wkręty - w 1/4 i 3/4 długości linii.

Krok 4
W wyznaczonych miejscach wiercimy otwory, na przykład wkrętarką Bosch IXO z wiertłem z uchwytem typu HEX. Średnicę wiertła dobieramy tak,  żeby była równa średnicy trzpienia wkrętu.
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 5
W wykonane otwory wkręcamy wkręty,  tak aby lekko wystawały z drugiej strony deski. Należy pamiętać,  żeby podłożyć coś pod deskę, aby nie zniszczyć stołu.
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 6
Ustawiamy elementy razem i skręcamy całość. Wkręty powinny trafiać w połowę grubości najmniejszej ściany deski, którą dokręcamy prostopadle. 

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch
Krok 7
Analogicznie skręcamy cały stojak.

Krok 8
Wiercimy 4 otwory do zamocowania drzewka – w połowie wysokości stojaka w miejscach, gdzie deska jest najbliżej obwodu pnia.

Krok 9
Wkładamy drzewko do stojaka i skręcamy ze stojakiem przy pomocy długich wkrętów. Jeśli opór drewna jest zbyt duży, trzeba nawiercić otwór również w pniu drzewka.

Krok 10
Stojak gotowy! Pod drzewkiem można umieścić prezenty dla najbliższych. Miłej pracy!Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl