Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak samemu wykonać abażur z papierowych talerzyków?

Chemia budowlana - Fot. Dremel
Fot. Dremel

Co będzie potrzebne:
- pistolet Dremel® Glue Gun 930
- sztyfty przezroczystego kleju 7 mm GG02
- papierowe talerzyki o średnicy 18 cm, ok. 50 sztuk
Uwaga: obwód talerzyków musi być nieco większy niż wysokość abażuru.
Dodatkowo:
- podstawa lampy stołowej ze szczotkowanego chromu
- klosz w kształcie walca, w kolorze kremowym, wysokość 13 cm
x średnica 15 cm
- linijka (najlepiej stalowa)
- ołówek
- nożyczki
- kostka introligatorska lub górna część noża kuchennego
- kokilka lub podobne naczynie.


Uwaga: Kokilka służy do umieszczenia na niej klosza podczas klejenia; pomaga w rozmieszczeniu talerzyków wokół klosza na identycznej wysokości. Jeśli wymiary Twojego klosza i talerzyków różnią się od podanych tutaj, wybierz naczynie, które umożliwi centralne rozmieszczenie talerzyków na kloszu ustawionym na kokilce.

Żarówka: Upewnij się, że moc żarówki jest zgodna z zalecaną dla danej podstawy lampy
Chemia budowlana - Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 1
Złóż talerzyki papierowe na pół i wygładź zagniecenie. Umieść linijkę równolegle do wgłębienia, w odległości 0,5 cm i zaznacz linię ołówkiem. Trzymając talerzyk złożony, przetnij go nożyczkami wzdłuż zaznaczonej linii.
Chemia budowlana - Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 2
Połóż przed sobą kolejny talerzyk (środkiem do góry) i umieść na nim wyciętą połówkę, wyrównując ją wzdłuż zaokrąglonej krawędzi. Przyłóż stalową linijkę wzdłuż prostej krawędzi i użyj kostki introligatorskiej do zaznaczenia wgłębienia na całej długości talerzyka. Powtórz czynność po przeciwnej stronie talerzyka, tak aby powstały dwa równoległe do siebie wgłębienia w odległości ok. 1 cm. Złóż talerzyk wzdłuż zagnieceń ku tyłowi i wygładź, aby uzyskać ostry kant.
Chemia budowlana - Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 3
Włóż sztyft przezroczystego kleju GG02 do pistoletu do klejenia Dremel Glue Gun 930 i ustaw niską temperaturę. Umieść klosz na naczyniu ułożonym spodem do góry. Nałóż klej pośrodku bocznej krawędzi talerzyka o szerokości 1 cm i przyklej go pionowo do powierzchni klosza, tak aby jedna z zagiętych krawędzi znalazła się na równi z pionowym szwem klosza.
Chemia budowlana - Fot. Dremel
Fot. Dremel

Krok 4
Powtarzaj tę czynność, przyklejając kolejne złożone talerzyki tuż obok poprzedniego wokół klosza i upewniając się, że są rozmieszczone równo względem góry i dołu klosza. Gdy cały klosz będzie oklejony talerzykami, można go zamocować do podstawy lampy i wkręcić żarówkę. Twoja lampa jest już gotowa.

WSKAZÓWKA: Można określić przybliżoną liczbą talerzyków potrzebnych do oklejenia klosza, mierząc obwód klosza. 1 cm odpowiada jednemu talerzykowi.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl