Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Kiedy wybrać kołek, a kiedy sięgnąć po kotwę?

Domowe majsterkowanie i samodzielnie wykonywanie prac montażowych wymaga użycia niezawodnych i bezpiecznych mocowań, które dobieramy odpowiednio do rodzaju podłoża i planowanego obciążenia. Kiedy wybrać kołek, a kiedy sięgnąć po kotwę?

Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Gwarancją bezpiecznego montażu mebli, sprzętu AGD lub urządzeń sanitarnych jest uważny proces doboru narzędzi i poznania materiału, z którym mamy do czynienia. Zanim rozpoczniemy pracę z użyciem wiertarki udarowej lub młotka, powinniśmy określić rodzaj i grubość podłoża, w którym osadzone będą złącza oraz ciężar przedmiotu. Tylko posiadając te informacje dobierzemy bezpieczne mocowanie – kołek lub kotwę. Na półkach w marketach budowalnych znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów mocowań do wszystkich możliwych zastosowań. Jak dokonać właściwego wyboru?
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Podłoże ma znaczenie
Jeżeli podczas zawieszania małych obciążeń, jak karnisze, szafki czy lampy, nie jesteśmy pewni podłoża, sięgnijmy po kołki uniwersalne o wysokiej nośności. Są proste w montażu i dostosowują się do większości materiałów – cegły dziurawki, pustaków, gazobetonu a nawet silikatów. Dzięki funkcjonalnej budowie koszulka takiego kołka rozpiera się w materiałach pełnych, a w materiałach pustych odkształca lub rozkłada. Bardzo wygodne w użyciu są kołki do szybkiego montażu, zwane też kołkami do wbijania. Nie tracąc czasu na wkręcanie, przy pomocy młotka wprowadzamy je do przygotowanych wcześniej otworów. Są one przeznaczone do stosowania w materiałach pełnych o zwartej strukturze – betonowych stropach czy ścianach, ale doskonale sprawdzają się również podłożach miękkich np. przy mocowaniu elementów suchej zabudowy i listew przypodłogowych.
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Kołki do zadań specjalnych
Kołki spiralne to bezpieczne mocowanie detali na elewacjach budynków np. numeracji domu czy czujników ruchu. Ich zaletą jest fakt, że nie naruszają struktury tynku i elementów konstrukcyjnych, co zapobiega tworzeniu się mostków termicznych. Aby montaż w styropianie był skuteczny, musi on mieć odpowiednią twardość i grubość – zbyt miękkie podłoże może doprowadzić do jego uszkodzenia lub złamania się zamocowania. Kolejnym rodzajem mocowania są kołki ramowe z długą lub krótką strefą rozporu. Dzięki specjalnej geometrii i budowie, umożliwiają równomierny rozkład sił w podłożach takich jak gazobeton, pustaki, cegła pełna czy kamień naturalny. Budową przypominają kołki rozporowe i przeznaczone są do montażu ciężkich elementów konstrukcji metalowych i drewnianych - bram, rolet listew czy prowadnic. W marketach budowlanych znajdziemy kołki ramowe wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej galwanicznie, która dodatkowo wzmacnia stabilność mocowania.
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

A może kotwa chemiczna?
Kotwy chemiczne możemy wykorzystać w materiałach pełnych - betonie, cegle czy kamieniu, ale i pustych przestrzeniach jak pustaki czy cegły dziurawki. W momencie kotwienia, podłoże ulega scaleniu, umożliwiając bezpieczne mocowanie w zniszczonych i kruszących się ścianach. Wykorzystując siły adhezji (łączenia), substancja, która jest połączeniem żywicy i utwardzacza, wypełnia wywiercony w ścianie otwór, zapewniając stabilne mocowanie takich elementów jak np. umywalki, wentylatory czy barierki. Pamiętajmy, że poprawny montaż anteny satelitarnej lub markizy ogrodowej to spore wyzwanie – ich elementy znajdują się bowiem w miejscach silnie narażonych na działanie wiatru, wody i słońca. Zaprawy iniekcyjne wykorzystywane w kotwach chemicznych są bardzo wytrzymałe – radzą sobie z obciążeniami dynamicznymi i drganiami, a także z wilgocią i wodą. Nowoczesne kotwy chemiczne pozwalają na wykorzystanie ich w każdych, nawet niesprzyjających warunkach – mocować możemy nawet w otworach nieoczyszczonych lub zalanych wodą, a twardniejące tworzywo skleja i wypełnia warstwę izolacji przeciwwilgociowej, zapewniając szczelność zakotwienia.

Wytrzymałe mocowania kotwą mechaniczną
Pewne mocowanie ciężkich elementów fasad, konstrukcji stalowych lub bram w twardych podłożach betonowych, kamiennych czy ceglanych, wymaga zastosowania zamocowań o najwyższym stopniu nośności i odporności na korozję – kotew mechanicznych. Możemy skorzystać z mechanicznych kotew opaskowych, segmentowych, tulei kotwiących z gwintem wewnętrznym, wkręcanych. Wytrzymałość poszczególnych rodzajów może sięgać od 500 kg przy prostych kotwach mechanicznych, do ponad 3000 kg przy śrubach do dużych obciążeń.

Przy pracy z trudnym podłożem, pamiętajmy o wydajnych urządzeniach – np. wiertarce udarowej o mocy co najmniej 700 W z podwójnymi ostrzami lub wiertnicami diamentowymi. Przed umieszczeniem kotwy pamiętajmy o oczyszczeniu otworu z pyłu lub resztek żwiru.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl