Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Twoja własna bramka piłkarska: dla małych i dużych strzelców

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Dzięki bramce możesz trenować zawsze, nawet wtedy, gdy wybierasz się do pobliskiego parku. Bramka, którą prezentujemy jest łatwa do złożenia i wygodna w transporcie. Pokażemy Ci, jak samemu skonstruować bramkę piłkarską w kilku prostych krokach. Podczas wykonania każdego kroku projektu musisz pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego upewnij się, że podjęte zostały wszystkie środki ostrożności.

Czas trwania:
4–5 h
Stopień trudności:
Średnie

Narzędzia:
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa,
Brzeszczot do wyrzynarek T 101 B
Brzeszczot HCS do wyrzynarek T144D
Wyrzynarka,
Szlifierka uniwersalna,

Akcesoria dodatkowe:
Nożyczki
Ołówek
Młotek
Calówka

Materiały:
2 duże zawiasy (150 mm)
6 małych zawiasów (70 mm)
Skoble
Siatka, ok. 3 x 2 m
2 łaty dachowe, 24 x 46 x 1085 mm
4 łaty dachowe 24 x 46 x 1,200 mm
2 łaty dachowe 24 x46 x 520 mm
2 łaty dachowe 24 x 46 x 180 mm
2 łaty dachowe 24 x46 x 225 mm
2 łaty dachowe 24 x 46 x 800 mm
Wkręty do drewna, 3,5 x 40 mm
Wkręty do drewna, 3,5 x 20 mm
D: długość, S: szerokość, W: wysokość, ⌀: średnica


Zaczynamy – instrukcja krok po kroku:


Twoja własna bramka piłkarska.
Strzelaj gole we własnym ogrodzie lub weź bramkę do parku: pokażemy Ci, jak skonstruować składaną bramkę piłkarską.

1 Krok – Zaznaczanie i cięcie łat na wymiar
Na tym etapie potrzebujesz: wyrzynarki, brzeszczotu do wyrzynarek T 101 B, brzeszczotu HCS do wyrzynarek T144D, szlifierki uniwersalnej, ołówka, calówki, 2 łat dachowych, 24 x 46 x 1085 mm, 4 łat dachowych 24 x 46 x 1,200 mm, 2 łat dachowych 24 x46 x 520 mm, 2 łat dachowych 24 x 46 x 180 mm, 2 łat dachowych 24 x46 x 225 mm, 2 łat dachowych 24 x 46 x 800 mm
Zanim przystąpisz do pracy, możesz obejrzeć wszystkie potrzebne łaty dachowe na rysunku technicznym. Rysunek pokazuje także, w jakiej pozycji znajdą się elementy w kolejnych etapach projektu.
W pierwszym kroku potrzebne Ci będą wszystkie łaty dachowe. Zaznacz wymiary przedstawione powyżej i przytnij łaty. Następnie oszlifuj wszystkie krawędzie.

2 Krok – Skonstruowanie tylnej ramy
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ścisków stolarskich typu G, 2 łat dachowych, 24 x 46 x 1085 mm, 1 łaty dachowej 24 x 46 x 1200 mm, wkrętów do drewna 3,5 x 40 mm
W tym etapie skręcisz elementy potrzebne do wykonania tylnej ramy, która później zostanie wykorzystana jako ukośny element bramki.
W tym celu równolegle zamocuj ściskami dwie łaty o długości 1200 mm do zewnętrznych krawędzi stołu roboczego. Rozpocznij od umieszczenia na stole pierwszej z dwóch krótszych łat i przykręć ją w narożniku za pomocą dwóch wkrętów (zdjęcie 1).
Teraz umieść drugą krótką łatę na ramie i tak jak poprzednio, przykręć ją w narożniku po drugiej stronie (zdjęcie 2).

3 Krok – Skonstruowanie przedniej ramy
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ścisków stolarskich typu G, 2 łat dachowych 24 x 46 x 800 mm, 2 łat dachowych 24 x 46 x 1200 mm, wkrętów do drewna 3,5 x 40 mm.
Odłóż tylną ramę na bok. W tym kroku zajmiemy się przednią ramą.
Do jej wykonania potrzebujesz dwóch łat o długości 800 mm. Ułóż obie łaty na stole roboczym. Ustal odległość, używając jednej z długich łat (1200 mm) Teraz umieść długą łatę na dwóch pozostałych. Zamocuj wszystko przy użyciu ścisków i skręć ramę (zdjęcie 1).
Weź trzy skręcone przed chwilą łaty i oprzyj je bokiem o stół roboczy. Od góry umieść na ramie drugą łatę o długości 1200 mm. Zamocuj ją za pomocą ścisków i skręć, używając kilku wkrętów.

4 Krok – Montaż zawiasów do ramy bramki
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ścisków stolarskich typu G, 2 łat dachowych 24 x 46 x 180 mm, 2 dużych zawiasów (150 mm), wkrętów do drewna 3,5 x 40 mm, przedniej ramy skonstruowanej w kroku 3.
Teraz umieść na stole roboczym ramę wykonaną w kroku 3. Ułóż dwie krótkie kantówki na równi z górną łatą.
Użyj długich wkrętów do zamocowania zawiasów po obu stronach. Zwróć szczególną uwagę na właściwą pozycję zawiasów i przykręć mocno ich dolną część. W ten sposób będzie je można nadal złożyć.

5 Krok – Skręcenie przedniej ramy z tylną
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ścisków stolarskich typu G, przedniej ramy z zawiasami wykonanej w kroku 4, tylnej ramy wykonanej w kroku 2, wkrętów do drewna 3,5 x 20 mm
W tym kroku należy najpierw zamocować tylną ramę za pomocą ścisków do stołu roboczego. Następnie weź przednią ramę wykonaną w kroku 4 i umieść ją w taki sposób, aby zawias oparł się na tylnej ramie. Następnie zamocuj zawiasy po obu stronach, używając wkrętów. Poproś kogoś o przytrzymanie ramy.

6 Krok – Montaż składanej ramy dolnej
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, 2 łat dachowych 24 x 46 x 225 mm, 2 łat dachowych 24 x 46 x 520 mm, wkrętów do drewna 3,5 x 20 mm, 4 małych zawiasów (70 mm)
Odłóż na bok tylną i przednią ramę. Pora zmontować składaną ramę dolną.
Weź łaty dachowe o długości 225 mm i 520 mm i połącz je za pomocą małego zawiasu. Upewnij się, że między łatami pozostanie niewielka szczelina, aby podczas skręcania zawias nie przyciągnął obu elementów do siebie.
Powtórz czynność ponownie.
Odwróć złączoną konstrukcję w taki sposób, aby krótsze łaty można było złożyć do dołu.
Teraz przykręć zawiasy do dwóch dłuższych łat. Te z kolei powinny składać się do góry.

7 Krok - Montaż ramy dolnej z tylną
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ołówka, ścisków stolarskich typu G, dwóch ram skonstruowanych w kroku 5, ramy dolnej wykonanej w kroku 6, wkrętów do drewna 3,5 x 20 mm.
Na stole roboczym umieść konstrukcję składającą się z tylnej i przedniej ramy (wykonaną w kroku 5). Następnie na krótszym boku tylnej ramy umieść jedno z dwóch połączeń zawiasowych ramy dolnej wykonanych w kroku 6 i zaznacz jego pozycję ołówkiem.
Obróć ramę dolną w taki sposób, aby zawias na dłuższej łacie był skierowany w dół. Wyrównaj pozycję zawiasu z oznaczeniem i mocno go przykręć.
Te same 2 czynności powtórz po drugiej stronie.

8 Krok – Montaż ramy dolnej z ramą bramki
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej,
2 małych zawiasów (70 mm), wkrętów do drewna 3,5 x 20 mm
Złóż wszystkie zawiasy przykręcone do ramy dolnej i tylnej tak aby łaty leżały jedna na drugiej. Krótka łata ramy dolnej powinna znajdować się teraz na górze. Zamocuj kolejny zawias i upewnij się, że otwiera się on do góry. Powtórz tę czynność po drugiej stronie.
Następnie złóż ramę bramki tak, aby opierała się na zamocowanych przed chwilą zawiasach. Zaznacz długość zawiasów na słupku ramy bramki. Umieść bramkę w taki sposób, aby leżała na ramie bramki. Korzystając z oznaczenia na słupku, przykręć drugą stronę zawiasu do łaty.
Po zakończeniu tego kroku cała konstrukcja bramki powinna być zmontowana i powinna dać się złożyć.

9 Krok – Założenie siatki na ramę
Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, siatki, 1 łaty dachowej 24 x 46 x 1 200 mm, wkrętów do drewna 3,5 x 40 mm.
Powinna Ci pozostać jedna dłuższa łata dachowa. Wsuń łatę przez oczka w górnej krawędzi siatki. Upewnij się, że po lewej i prawej stronie pozostał zwisający fragment siatki. Następnie przykręć łatę z tyłu górnego elementu tylnej ramy.

10 Krok – Mocowanie siatki do ramy bramki
W razie potrzeby możesz skrócić siatkę do odpowiedniego rozmiaru.
Na tym etapie potrzebujesz: młotka, skobli.
To już prawie koniec! Ustaw bramkę w pozycji gotowej do użycia (na ramie dolnej). Następnie rozciągnij siatkę z tyłu i na boki oraz zamocuj ją do ramy za pomocą skobli. Upewnij się, że siatka jest dobrze napięta ze wszystkich stron i użyj tylu skobli, ile będzie potrzeba.
Na koniec odetnij nadmiar siatki nożyczkami.

Pora na trening!



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl