Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Skrzynia do ćwiczeń: Popraw kondycję dzięki samodzielnie zrobionemu narzędziu do ćwiczeń

Czas trwania: 3-8 h
Stopień trudności: średnie

Narzędzia:
• Gąbka ścierna (o średniej ziarnistości)
• Szlifierka uniwersalna, np. Bosch PSM 18 Li
• Nawiertak HSS
• Piła NanoBlade, np. AdvancedCut 18
• Końcówki wkręcające
• Wyrzynarka, np. Bosch PST 18 Li
• Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej, ziarnistość 120
• Brzeszczot do wyrzynarek T 308 BO
• 5-częściowy zestaw wierteł do drewna
• Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, np. Bosch PSR 1800 Li-2

Akcesoria dodatkowe:
- Przedmioty okrągłego kształtu (np. talerz lub szklanka) albo cyrkiel,
- Ołówek,
- Ochraniacze na uszy,
- Ściski stolarskie typu G,
- Maska ochronna na twarz,
- Rękawice robocze,
- Kątomierz,
- Klej do drewna,
- Okulary ochronne.

Lista materiałów:
- 4 listwy drewniane (kantówki), wymiary 20 x 20 mm i 1 500 mm każda,
- Deski ze sklejki brzozowej (15 mm): 2x 600 x 470 mm, 2x 370 x 470 mm, 2x 400 x 600 mm,
- Olej do drewna,
- Wkręty,
- D: długość, S: szerokość, W: wysokość, ⌀: średnica.


Zaczynamy – instrukcja krok po kroku
1 Krok – Przycięcie kantówki do podanych wymiarów


Po bezpiecznym zamocowaniu listew można przeciąć na raz nawet 4 drewniane listwy, a następnie je oszlifować. Krawędzie cięcia należy oszlifować.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

Na tym etapie potrzebujesz: piły NanoBlade, szlifierki uniwersalnej, Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej, ziarnistość 120, ścisków stolarskich typu G, okularów ochronnych, maski ochronnej na twarz, ochraniaczy na uszy, 4 drewnianych listew.

Możesz skonstruować skrzynię pirometryczną dowolnego rozmiaru.

W kolejnych krokach wyjaśnimy, jak wykonać większą z dwóch drewnianych skrzyń pokazanych na zdjęciach.

W sumie potrzebujesz do tego sześciu płyt. Możesz je przyciąć samodzielnie do podanych wymiarów lub zlecić usługę w lokalnym markecie budowlanym. Kantówki zostaną zainstalowane po wewnętrznej stronie skrzyni, aby zapewnić jej dodatkową stabilność. Aby je wykonać, potrzebujesz czterech dodatkowych listew drewnianych, które przytniesz do następujących wymiarów: 4x 470 mm, 4x 528 mm, 4x 338 mm. Po przycięciu listew oszlifuj krawędzie.

2 Krok – Zaznaczanie wierconych otworów


Otwory należy zaznaczyć po obu stronach kantówek. Upewnij się, że otwory są przesunięte względem siebie. Na tym etapie potrzebujesz: ołówka i kątownika.

Następnie zaznacz miejsca wiercenia na 12 kantówkach. W tym celu ułóż cztery kantówki obok siebie na stole roboczym. Odmierz 5 cm od prawej i lewej krawędzi każdego elementu drewnianego i zaznacz te punkty.

Zawsze zaznacz dodatkowy otwór pośrodku.

Odwróć wszystkie cztery kawałki drewna o 90 stopni. Tym razem odmierz 6 cm od prawej i lewej krawędzi i zaznacz te punkty. Nie zapomnij o dodatkowym otworze, który musi być przesunięty względem środka o ok. 1 cm.

3 Krok – Wiercenie i pogłębianie otworów


Aby później skręcić skrzynię wkrętami, musisz wywiercić otwory, a następnie je pogłębić.

Na tym etapie potrzebujesz: wiertarki akumulatorowej, 5-częściowego zestawu wierteł, nawiertaka HSS, ścisków stolarskich typu G, okularów ochronnych, rękawic roboczych, ochraniaczy na uszy. Następnie wywierć otwory w zaznaczonych wcześniej punktach kantówek. Po wywierceniu otworów użyj nawiertaka, aby pogłębić otwory.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

4 Krok – Mocowanie kantówek do boku skrzyni


Na dłuższej płycie zaznacz szerokość krótszego boku skrzyni. Kantówki należy najpierw przykleić, aby uzyskać jeszcze stabilniejsze połączenie, a dopiero potem skręcić.

Na tym etapie potrzebujesz: wiertarki akumulatorowej, kleju do drewna, ołówka i wkrętów. Pora zająć się bocznymi ściankami skrzyni: krótszą i dłuższą. Ustaw obie płyty jedną na drugiej, pod kątem 90 stopni i zaznacz szerokość krótszego elementu na dłuższej płycie. Zdejmij krótszą płytę boczną. Nałóż klej na pasującą kantówkę i przyklej ją w zaznaczonym miejscu. Od razu przykręć kantówkę od góry, zanim klej zdąży wyschnąć.

5 Krok – Montaż kolejnych kantówek


Kantówki musisz zamocować do wszystkich krawędzi obu dużych płyt bocznych. Na tym etapie potrzebujesz: wiertarki akumulatorowej, kleju do drewna, ołówka, wszystkich narzędzi, akcesoriów dodatkowych i materiałów używanych w poprzednim kroku 4. Następnie zamocuj kantówki do wszystkich krawędzi obu dużych płyt.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami opisanymi w kroku 4 dla każdej z kantówek. Kantówki należy przykręcić do dłuższych boków na równi z krawędzią. W przypadku krótszych boków płyt należy zachować odległość podaną w kroku 4 dla krótszych płyt bocznych i krótszych boków.

6 Krok – Umieszczenie bocznej ścianki na dnie skrzyni


Boczne ścianki należy teraz połączyć z płytą dolną. Na tym etapie potrzebujesz: wiertarki akumulatorowej, kleju do drewna, ołówka i wkrętów wraz z pasującą końcówką wkręcającą. Następnie połącz dwie boczne ścianki z zamocowanymi kantówkami do płyty dolnej. Rozpocznij od przyklejenia jednej bocznej ścianki i przykręcenia jej. Następnie powtórz czynności dla drugiej ścianki.

7 Krok – Montaż wieka


Najpierw nałóż nieco kleju do drewna na górne krawędzie bocznych ścianek. Umieść wieko na stole roboczym i ustaw na nim resztę skrzyni.

Aby zamocować wieko do skrzyni, nałóż nieco kleju na górne krawędzie dwóch bocznych ścianek. Umieść wieko na stole roboczym i ustaw na nim drugą część skrzyni. Będzie Ci łatwiej przykręcić boczne ścianki od góry.

8 Krok - Zamocowanie pozostałych kantówek


Po zakończeniu tego kroku Twoja skrzynia powinna wyglądać od góry i od dołu jak na zdjęciu.

Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, standardowego zestawu końcówek wkręcających, kantówek i wkrętów.

Aby zwiększyć stabilność Twojej skrzyni pirometrycznej, musisz przykręcić także cztery pozostałe kantówki do wewnętrznych ścian skrzyni. W ten sposób dwa brakujące boki skrzyni będą miały lepsze podparcie.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

9 Krok Montaż dwóch mniejszych boków skrzyni.


Wieko i dno skrzyni wymagają jedynie przyklejenia. Jeżeli płyty nie pasują idealnie, możesz użyć szlifierki i lekko je zeszlifować.

Na tym etapie potrzebujesz: kleju do drewna, dwóch mniejszych płyt drewnianych. Następnie zamocuj pozostałe małe płyty do skrzyni. W tym celu nałóż klej na górne powierzchnie zamontowanych we wnętrzu kantówek i dociśnij płyty po obu stronach. Zaczekaj, aż klej wyschnie.

10 Krok – Zaznaczenie otworu


Możesz użyć dowolnego okrągłego przedmiotu, np. talerza, do odrysowania kształtu dużego otworu w skrzyni. Na tym etapie potrzebujesz: ołówka, okrągłego przedmiotu (np. talerza lub szklanki) albo cyrkla. Jeżeli chcesz używać skrzyni do przechowywania akcesoriów sportowych, musisz wykonać okrągłe wycięcia po obu stronach skrzyni. Zdecyduj, jak duże mają być otwory. Polecamy wykonanie większego otworu o średnicy 200 m i mniejszego o średnicy 90 mm. Użyj okrągłych przedmiotów odpowiednich rozmiarów lub cyrkla do odrysowania kształtu obu otworów. Okrągłe otwory powinny znajdować się pośrodku ścianki.

11 Krok - Wycinanie otworów


Przed przystąpieniem do cięcia musisz nawiercić otwór, by umieścić w nim brzeszczot piły. Okrągły kształt otworu wywiercisz z łatwością przy użyciu wyrzynarki.

Na tym etapie potrzebujesz: wyrzynarki, brzeszczotu do wyrzynarek T 308 BOF, wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, 5-częściowego zestawu wierteł, rękawic roboczych, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy
Zanim przystąpisz do cięcia, musisz wywiercić mały otwór znajdujący się na odrysowanej linii. Następnie możesz umieścić brzeszczot wyrzynarki w otworze i rozpocząć cięcie wzdłuż okręgu. Ten krok musisz potem powtórzyć dla drugiego otworu.

Uwaga: Masz tylko jedną próbę, by wykonać cięcie prawidłowo. Postaraj się ciąć starannie.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

12 Krok - Szlifowanie krawędzi otworu


Po wycięciu otworów musisz oszlifować krawędzie. Na tym etapie potrzebujesz: szlifierki uniwersalnej, Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej, ziarnistość 120, gąbki ściernej, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy, maski ochronnej na twarz, oleju do drewna. Zawsze pamiętaj o oszlifowaniu krawędzi wyciętych otworów. Gąbki ścierne są idealne do tego typu zadań. Dobrym pomysłem jest także przeszlifowanie całej skrzyni. Skrzynię można także zabezpieczyć olejem do drewna. Zapobiegnie to wchłanianiu potu itp. przez drewno.
Skrzynia jest już gotowa i możesz rozpocząć trening.

Bosch nie ponosi odpowiedzialności za kompletność i prawidłowość zamieszczonych instrukcji. Bosch informuje ponadto, że użytkownicy stosują się do niniejszych instrukcji wyłącznie na własne ryzyko. Proszę podjąć wszelkie konieczne środki dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w trakcie pracy.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl