Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Chemia budowlana - Fot. Komandor
Fot. Komandor

Tworzenie mebli na wymiar wymagało dotąd zatrudniania na każdym etapie specjalistów - lokalnych rzemieślników albo wyspecjalizowanej firmy. Oni dokonywali pomiarów, pomagali wybrać materiały czy przygotowywali projekt. To się jednak zmienia za sprawą aplikacji mobilnych i internetowych konfiguratorów. Marka Komandor, która od blisko trzech dekad tworzy garderoby oraz inne meble na wymiar, postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem i know-how. Powstała aplikacja Designer Komandor (www.designer.komandor.pl), która w intuicyjny sposób prowadzi nas przez proces tworzenia mebli na wymiar i znacznie skraca drogę do wymarzonej szafy czy garderoby. Dzięki niej będziemy świetnie przygotowani np. do konsultacji z doradcą, który pomoże finalnie dopracować nasz pomysł.

Checklista - przemyśl, nim zaczniesz projektować


Pomysł na nowy mebel warto na początku utrwalić – np. na kartce papieru. Nawet najprostszy szkic pomoże nam zapanować nad pomysłami, których z każdym kolejnym etapem będzie nam na pewno przybywać. Nim przystąpimy do projektowania nowej szafy, zastanówmy się:
1. Gdzie chcemy zaaranżować nowy mebel, ile mamy na niego miejsca i przestrzeni na otwieranie drzwi? Od tego zależy, czy wybierzemy np. szafę z drzwiami uchylnymi czy przesuwnymi.
2. Jak wygląda bezpośrednie otoczenie mebla? Wynotujmy (albo zróbmy fotograficzną dokumentację) wzory i kolory ścian, podłóg i pozostałych elementów wyposażenia w pomieszczeniu. Dzięki temu nowy mebel lepiej wkomponujemy w całość aranżacji.
3. Jakie kolory lubimy w swoim otoczeniu, jakie faktury sprawiają, że czujemy się komfortowo? Duża szafa na wymiar ma być w końcu nie tylko użytecznym miejscem do przechowywania, ale też ozdobą domu.
4. Ile osób i jakiej płci będzie korzystać z szafy? Czy przestrzeń będzie współdzielona, czy też każdy z domowników będzie miał prywatną część do dyspozycji?
5. Co chcemy przechowywać w szafie? Zróbmy listę ubrań czy rzeczy, które mamy. Spróbujmy ocenić rozmiary i gabaryty przedmiotów, dzięki temu precyzyjniej zaplanujemy pojemność szafy. Zastanówmy się, czy preferujemy przechowywanie odzież na wieszakach czy może złożoną na półkach.
6. Zaplanujmy, czy mebel będzie służył tylko do przechowywania, a może potrzebne będą też dodatkowe funkcjonalności jak blat na biżuterię, duże lustro w środku, sejf, etc.?
7. Pomyślmy o akcesoriach. Jeśli chcemy ubrania raczej wieszać, niż trzymać w szufladach, to może przydać się nam pantograf. Z kolei, jeśli mamy dużo butów, to warto zainstalować specjalne stojaki. System akcesoriów Mokka od marki Komandor pokaże nam całą paletę dodatkowych możliwości, w jakie możemy wyposażyć szafę.

Rozwiązania dla Niej i dla Niego


Zewnętrzna forma mebla zależy przede wszystkim od naszego gustu i stylistyki całego wnętrza. Wyzwanie zaczyna się, gdy zajrzymy do środka. Tu liczba konfiguracji rośnie w zależności od płci i liczby chętnych do użytkowania nowej szafy. Idealny mebel to taki, do którego wszystkich funkcji i schowków mamy wygodny dostęp. Projektujmy tak, byśmy nie potrzebowali zbyt często taboretu, aby dostać się do górnych półek. Większość codziennych przechowywanych rzeczy powinna więc być w zasięgu ręki.

- Projektując szafę dla kobiety możemy założyć, że zasięg ramion przyszłej użytkowniczki to ok. 188 cm. Męską strefę organizujemy z założeniem, że użytkownik może sięgać bez problemu po rzeczy na wysokości 2 metrów. To optymalny i sprawdzony punkt wyjścia, który nasi eksperci zweryfikowali na podstawie tysięcy projektów – ocenia Katarzyna Drabik, ekspert marki Komandor.

Przyjmując takie założenie możemy bez problemu przygotować funkcjonalną szafę czy garderobę. To pomoże nam też łatwo rozplanować rozlokowanie poszczególnych stref. Wiele z nich (jak np. półki na sprzęt sportowy, miejsce na bieliznę czy spodnie) jest wspólna dla każdego typu użytkownika.

W damskiej części warto wydzielić oddzielny segment o szerokości 50-60 cm na torebki czy buty - pozwoli to nie tylko oddzielić, ale i wyeksponować te części garderoby. Możemy też pokusić się o specjalne wewnętrzne oświetlenie tej strefy. Przegródka na sukienki powinna być na tyle wysoka, by ubrania mogły swobodnie zwisać - 130-170 cm będzie w tym wypadku wystarczające. W damskiej szafie zazwyczaj projektuje się szersze przegrody, co podyktowane jest często niestandardowymi kształtami sukienek i innych elementów kobiecej garderoby. Większa szerokość pozwoli też elastycznie wykorzystywać schowki. Cennym uzupełnieniem będzie również oddzielna, dedykowana szuflada na biżuterię czy ozdoby z wygodnymi, miękkimi organizerami.

W męskiej szafie z kolei eksperci marki Komandor zalecają śmielsze korzystanie z mniejszych przegródek czy półek. Dzięki temu użytkownik będzie mógł szybko przygotować codzienne zestawy ubrań.

- Męskie zestawy używane na co dzień są przeważnie bardziej klasyczne i przewidywalne, niż kobiece. Dlatego w przypadku męskiej szafy myślimy raczej o ścieżce szybkiego kompletowania zestawu na dany dzień niż o garderobie, w której próbujemy nowych konfiguracji – mówi Katarzyna Drabik.

Ważna jest też przestronna część na koszule i marynarki (o szerokości 80-100 cm). Schowki na zegarki, krawaty czy dodatki najlepiej umiejscowić w pobliżu koszul i marynarek, bo to do nich dobieramy te elementy. Półki na te akcesoria lokujemy więc w sąsiedztwie wspomnianej bazy ubraniowej.

Projektowanie mebli? Prosta sprawa


Lista gotowa? Pora zabrać się do projektowania. Aplikacja Designer Komandor (dostępna na system Android i iOS oraz przez przeglądarkę WWW) poprowadzi nas krok po kroku przez cały proces. Na wstępie program zapyta o kilka podstawowych kwestii - dostępną przestrzeń, preferowane kolory czy styl (można wybrać z gotowych zestawów, które są regularnie aktualizowane w oparciu o modne trendy) czy rzeczy, które chcemy przechowywać.
Na tej podstawie zaawansowany algorytm przygotuje gotowe propozycje mebli, które idealnie pasują do naszych potrzeb. Taki projekt, jeśli nam się podoba, można od razu przesłać do konsultanta, który podpowie co warto jeszcze zmodyfikować, by meble były bardziej funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Jeśli jednak chcemy mieć meble bardziej spersonalizowane, to każdy element szafy możemy zmodyfikować. Aplikacja Designer Komandor przypadnie do gustu osobom, które lubią mieć nad wszystkim kontrolę - można bowiem pominąć wsparcie kreatora i stworzyć całą szafę czy garderobę od początku samodzielnie. Pamiętajmy jednak, by na końcu nasz projekt zawsze skonsultować z doświadczonym doradcą – dzięki temu unikniemy niepraktycznych rozwiązań czy marnowania cennej przestrzeni.

AR? Zaglądamy do szafy, nim ją kupimy


Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani czy nasz pomysł na nowy mebel jest trafiony - przetestujmy go przed wysłaniem do doradcy w salonie. Większość współczesnych smartfonów ma wbudowany aparat oraz obsługuje technologię AR (rozszerzonej rzeczywistości). Aplikacja Designer Komandor pomysłowo wykorzystuje tę funkcjonalność. Stworzoną w aplikacji szafę czy zabudowę możemy wstawić jako wirtualny model w dowolne miejsce w naszym mieszkaniu. Wszystko widzimy wtedy na ekranie telefonu. Co więcej, możemy nawet otworzyć drzwi takiej wirtualnej szafy, sprawdzić czy nie zahaczają o coś we pomieszczeniu, a potem zajrzeć do środka mebla. Tą drogą rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektu - pozostaje wysłać projekt do doradców marki Komandor. Nie tylko doradzą i wycenią przesłany projekt, ale także pomogą sprawić, że stworzony przez nas własny, wirtualny mebel stanie się w pełni realnym meblem w naszym domu.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl