Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Przewodnik po malowaniu ścian i sufitów. Kroniki Remontowe Tikkurila

Chemia budowlana - Fot. Tikkurila
Fot. Tikkurila

Samodzielne pomalowanie mieszkania może być naprawdę proste, jeśli tylko dobrze je zaplanujemy. Wystarczy poświęcić na to 15 minut.

Niezbędnik malarza


Zanim wpadniemy w szał zakupów remontowych, stwórzmy listę rzeczy niezbędnych. Nie dajmy się namówić na dodatkowe litry farby, 20 różnych pędzli czy przedmioty, których ani razu nie wyjmiemy z pudełka. Kupmy dobrej jakości zmywalne farby, narzędzia, których będziemy mogli użyć wielokrotnie, folię ochronną i taśmę malarską nieprzepuszczającą farby.

Która farba?


Przed wyborem rodzaju i koloru farby dobrze się zastanówmy. Wybierając kolor w sklepie, obejrzyjmy go w różnym świetle (dziennym i sztucznym: białym i żółtym). Niektóre punkty sprzedające farby posiadają specjalne urządzenia służące do oglądania koloru w różnym oświetleniu. Dokonując wyboru koloru ze wzornika, warto sąsiednie barwy zakryć białymi kartkami w taki sposób, by widoczny był tylko interesujący nas kolor. Dla zdobycia 100% pewności wykonajmy próbne wymalowanie, kupując najmniejsze dostępne opakowanie farby. Sprawdźmy, jak kolor zachowuje się w sąsiedztwie innych barw czy też w różnym oświetleniu naszego wnętrza.

Bezpieczne wyjście to sięgnięcie po kolekcje kolorystyczne, proponowane przez producentów farb. Kolekcje dobierane są w taki sposób, by kolory w danej grupie pasowały do siebie w każdej konfiguracji, niezależnie od tego, czy wykorzystamy 2 czy więcej.

Ważne: Wybierajmy farby, które nie uczulają, zwłaszcza jeśli zamierzamy odświeżyć pokój dziecięcy bądź sypialnię. Bezpieczne dla osób cierpiących na alergie będą posiadające rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) farby z linii Optiva Super White i Pure White marki Tikkurila.


Wałek, który ułatwi pracę


Do malowania dużych powierzchni używajmy wałków. Wybór rodzaju wałka jest kwestią upodobania. Im dłuższe włosie, tym bardziej widoczna struktura pozostawiona na malowanej powierzchni. Wałki „przystrzyżone” dają gładkie powierzchnie ścian.

Do malowania dużych, wysokich powierzchni i sufitów przydatny nam będzie przedłużacz do wałka o zmiennej długości. Wałek z przedłużonym uchwytem, który można trzymać obiema rekami, jest łatwiejszy w użyciu. Ściany najłatwiej i najszybciej jest pomalować dużym wałkiem. Jedno pociągnięcie, np. wałkiem Antex marki Anza, będzie nie tylko dłuższe, ale też efektywniejsze czasowo, niż gdybyśmy malowali średniej wielkości wałkiem, przesuwając się co kilka minut po drabinie.

Pędzle – tylko „niekapki”


Gdy mamy w planach malowanie tynków strukturalnych czy wymagających dużej precyzji lub trudnodostępnych powierzchni, pędzel będzie nieodzowny. Dobry pędzel ma wysokiej jakości sprężyste włosie oraz stabilnie leży w ręku. Dzięki temu farba zostanie równomiernie rozprowadzona. Ważne, aby po optymalnym nałożeniu farby, nie kapało z pędzla na podłogę.

Gdzie szukać dobrych pędzli? Sprawdźmy, np. markę Anza, uniwersalne pędzle do malowania z linii Platinum lub Elite.

Folie, taśmy i inne niezbędne


Grubsza folia ochronna na podłogę i cieńsza na meble, szeroka i wąska taśma malarska, tacka do farb, rękawice ochronne, ewentualnie kilka arkuszy papieru ściernego do zeszlifowania nierówności przed rozpoczęciem malowania. Koszt mały, a warto mieć te rzeczy pod ręką.

Przygotowania to połowa malowania


Im więcej czasu poświęcimy na przygotowania, tym szybciej i dokładniej wykonamy malowanie i zdecydowanie mniej czasu poświęcimy na późniejsze sprzątanie.

Mycie ścian i sufitów


Dokładne oczyszczenie i wyrównanie powierzchni przed malowaniem, pozwoli nam uniknąć niespodzianek w trakcie remontu lub jakiś czas po nim. Koniecznie zlikwidujmy: pęknięcia, zabrudzenia i plamy powstałe w wyniku pleśni, grzybów czy zalań.

Ważne: 1 godzina dokładnego mycia powierzchni, którą chcemy pomalować, to oszczędność ok. 10 godzin pozbywania się zacieków i smug powstałych po nałożeniu farby na brudną i nierówną powierzchnię.

Folia i taśma


Przed rozpoczęciem pracy przykryjmy folią meble i podłogę – trudno jest całkowicie uniknąć zabrudzeń świeżą farbą. Taśmę maskującą przyklejmy mocniej, przyciskając przy krawędziach, co pozwoli uniknąć podciekania farby. Węższą taśmą zabezpieczmy framugi, okna, kontakty i włączniki, jeśli ich nie zdejmujemy.

A więc do dzieła!

Wałek czy pędzel?


Zdecydowanie wałek. W przypadku ścian i sufitów daje on lepsze krycie oraz pozwala na równomierne rozprowadzenie farby. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, dobieramy długość włosia. Pędzel stosujemy głównie do malowania małych powierzchni o nieregularnym kształcie

Ważne: Doradca Techniczny marki Tikkurila, Ryszard Frycowski, proponuje, aby wybierać narzędzia dobrej jakości. Tylko takie zapewnią komfort użytkowania i będą mogły być wykorzystane wielokrotnie.

Najpierw sufit


Na początku nałóżmy kilka centymetrów farby w okolicy krawędzi i przewodów elektrycznych, dopiero potem zacznijmy malowanie. Jeżeli sufit wymaga nałożenia kilku warstw farby, każda kolejna warstwa powinna być nakładana w kierunku przeciwnym, aby farba dokładnie pokryła powierzchnię. Za każdym razem, kiedy nabieramy farbę, przyciskajmy wałek do tacki, odsączając jej nadmiar.

Ważne: Zawodowi malarze nakładają na suficie ostatnią warstwę w kierunku od okna do ściany wewnętrznej, żeby nie było widać cienia z ewentualnych smug.

Potem ściany


Gdy sufit jest już gotowy, możemy zabrać się za ściany. Rozpocznijmy od malowania wzdłuż narożników, listew i przewodów. Następnie przejdźmy do małych powierzchni, a większe zostawmy na koniec. Nanośmy farbę spokojnymi pociągnięciami wałka w górę, a następnie w dół. Malujmy kilkakrotnie, w różnych kierunkach. Niech połowa wałka pokrywa pomalowaną wcześniej powłokę.

Ważne: Zasada „mokro na mokro” – malując kolejne fragmenty powierzchni ścian czy sufitów, łączmy je ze sobą, kiedy jeszcze farba nie wyschła. W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka. Żeby zastosować się do tej zasady, duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jesteśmy w stanie tego zrobić).

Wielkie sprzątanie


Po skończeniu malowania zabezpieczmy wszystkie narzędzia – namoczmy je i zmyjmy resztki farby z włosia pędzli, wyczyśćmy wałki, szczelnie zamknijmy puszki z farbą. Puste opakowania po produktach wyrzućmy do kontenerów z recyklingiem. Zanim odkleimy wszystkie zabezpieczenia, warto dokładnie przewietrzyć pomalowane pomieszczenie.

Ważne: Taśmę zabezpieczającą odklejajmy zawsze „na świeżo”, gdy farba jest jeszcze mokra. Po wyschnięciu, farba odklei się razem z taśmą.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl