Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Oświetlenie zewnętrzne - jak je zaplanować aby było efektywne?

Chemia budowlana - Fot. Brevis
Fot. Brevis

Oświetlenie zewnętrzne domu jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji przestrzeni otaczającej budynek, ale także tarasu i ogrodu - warte podkreślenia mogą się okazać ścieżki, fontanny czy ławeczki i altana ogrodowa. Cóż z tego, że będziemy mieli piękną elewację i bajkowy ogród, jeśli nie będziemy mogli cieszyć się ich widokiem lub spędzać letnich wieczorów na zewnątrz? Ale oświetlenie zewnętrzne ma także znaczenie praktyczne - pozwala poruszać się wokół domu i po ogrodzie także po zmroku bez konieczności noszenia przy sobie na przykład latarki, a także wjechać lub wyjechać samochodem z posesji.

Jak więc zaplanować oświetlenie zewnętrzne, aby było ono w pełni funkcjonalne i praktyczne, a do tego jeszcze efektowne? Jakie źródła światła zastosować, czy konieczny jest czujnik ruchu? A może lepiej się sprawdzą zwykłe włączniki? Jeśli tak - gdzie je zainstalować? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co i dlaczego warto oświetlić?


Wbrew pozorom wokół domu jest całe mnóstwo elementów aranżacyjnych, które warto uwidocznić. Należą do nich:

► podjazd i wejście na posesję - tutaj znaczenie oświetlenia jest przede wszystkim praktyczne. Znacznie łatwiej będzie nam wjechać i zaparkować samochód, kiedy miejsca te będą skąpane w świetle, choćby nawet najbardziej subtelnym;
► wejście do budynku i schody - w tym przypadku również chodzi o kwestie praktyczne, ale także o poczucie bezpieczeństwa osób wchodzących lub wychodzących z domu po zmroku;
► fasada budynku - pięknie wykonany dom o ciekawej architekturze i eleganckiej stolarce okienno - drzwiowej warto podświetlić, aby móc podziwiać jego urodę także po zmroku. Jak to zrobić, aby podkreślić wszelkie jego zalety - opowiemy w dalszej części artykułu;
► alejki ogrodowe - mogą być niezwykle atrakcyjnym wizualnie akcentem aranżacji ogrodu, dlatego też warto jest dokładnie przemyśleć ich oświetlenie. W ten sposób zbudujesz w swoim ogrodzie przyjemny nastrój i będziesz mógł nawet późnym wieczorem podziwiać rosnące w nim rośliny oraz fontanny, dekoracyjne donice czy altanę. Latem, kiedy wieczory są ciepłe, umożliwi Ci to również aktywne korzystanie z ogrodu. Z tych samych powodów warto podświetlić również ogród, samą altanę oraz miejsce przeznaczone na ognisko czy grilla;
► oświetlenie tarasu - nie ma chyba nic przyjemniejszego niż spędzenie ciepłego, letniego wieczoru na tarasie. Cisza i otoczenie zieleni pozwalają się zrelaksować i wyciszyć. Ale aby móc w pełni cieszyć się tymi chwilami, warto zainstalować oświetlenie tarasu.

Oczywiście wykonanie oświetlenia zewnętrznego wymaga przygotowania instalacji elektrycznej. Zadanie to warto zlecić specjalistom, którzy dysponują profesjonalną wiedzą w tym zakresie, ale wybór miejsc instalacji poszczególnych źródeł światła oraz ich rodzaju - zawsze należeć będzie do inwestora. Podpowiemy Wam krok po kroku jak zdecydować się na najlepsze, najbardziej oszczędne i efektywne oświetlenie.

Na pewno pierwszą istotną decyzją, którą przyjdzie Wam podjąć, jest kwestia sposobu włączania się oświetlenia. Możliwości są trzy:

► włączanie i wyłączanie światła za pomocą włącznika -. ta opcja ma tę zaletę, że światło włączone jest tylko wtedy, kiedy jest potrzebne i tylko tam, gdzie sobie życzysz. Wydaje się więc być uzasadniona ekonomicznie. Ale kiedy zdarzy się zapomnieć o wyłączeniu światła, argument ten upada,
► oświetlenie zintegrowane z czujnikiem ruchu - .świetny pomysł. Światło włącza się w chwili, gdy czujnik wyczuje ruch i pali się przez określony czas (zwykle czujniki ruchu mają możliwość ustawienia na czas od 15 sekund do nawet pół godziny), potem samoczynnie się wyłącza. Nie musisz więc pamiętać o jego ręcznym wyłączaniu. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że czujnik nie rozróżnia, czy rusza się człowiek, czy też wałęsający się kot lub jeż mieszkający w ogrodzie. Może więc dochodzić do zupełnie przypadkowego i nieuzasadnionego włączania się światła;
► czujniki zmierzchu - .włączają oświetlenie zewnętrzne, kiedy natężenie światła słonecznego spadnie poniżej określonego poziomu, a następnie wyłączają je, kiedy znów zrobi się jasno.

Którą z tych możliwości wybrać? Jednej odpowiedzi na to pytanie nie da się udzielić - dla każdego inwestora ważne będą inne czynniki. Jeden wybierze rozwiązanie najbardziej oszczędne, dla drugiego najważniejsze będzie oświetlenie, o którego włączaniu i wyłączaniu nie trzeba pamiętać. Warto dokładnie przeanalizować wady i zalety każdej opcji.

Podjazd i brama wjazdowa oraz furtka


Bramę wjazdową i furtkę wejściową należy oświetlić tak, aby możliwe było ich łatwe otwarcie, ale równie istotna jest możliwość zauważenia osoby stojącej przy nich. W tym przypadku doskonale sprawdzą się reflektory LED - są bardzo efektywnym i niedrogim źródłem światła, które można skierować na dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Przy zakupie trzeba jedynie zwrócić uwagę na to, aby były przeznaczone do użytku na otwartej przestrzeni.

Podjazd natomiast warto wyposażyć w nisko przy gruncie położone źródła światła zainstalowane wzdłuż całej jego długości na granicy z rabatami czy trawnikiem. Będziemy mieli wówczas doskonale widoczny zarys powierzchni, co znacząco ułatwi poruszanie się po niej i parkowanie. Godne polecenia są w przypadku podjazdu lampy solarne lub lampy LED w formie kuli. Idealnie natomiast sprawdzą się lampy LED umieszczone w podłożu, na przykład kostce brukowej. To rozwiązanie jest nie tylko eleganckie i efektywne, ale także bezpieczne - nawet najechanie kołem nie uszkodzi lampy. Warto zintegrować je z czujnikiem ruchu, zwykle bowiem podjazd nie jest tym elementem aranżacji posesji, który koniecznie chcielibyśmy podziwiać z okien domu.

Wejście do budynku i schody


Jak już wspomnieliśmy, w tym przypadku chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców domu i odwiedzających ich gości - światło pozwala łatwo zauważyć schody i zamek u drzwi. Obowiązkowym elementem będzie więc oświetlenie punktowe górne. Mogą to być lampki LED typu halogen - z łatwością skierujesz je tak, aby rozjaśniały określone miejsca. Dobrze, jeśli będą zintegrowane z czujnikiem ruchu. Dobrym pomysłem jest zamontowanie po obydwu stronach drzwi kinkietów zewnętrznych LED.

Ale schody i drzwi wejściowe także można przystroić światłem. Wystarczy w każdą donicę z kwiatami czy krzewem ozdobnym wetknąć po lampie solarnej, a już nasze schody zyskają zupełnie nowy look i staną się jeszcze lepiej widoczne. Równie dobrym pomysłem będzie zainstalowanie taśmy LED pod daszkiem ganku czy wiatrołapu i po wewnętrznej stronie jego ścian.

Fasada budynku


Nowoczesny dom o ciekawej bryle także warto podkreślić. W dzień jest on widoczny, natomiast wieczorem i nocą trzeba zdać się na sztuczne źródło światła, czyli odpowiednie lampy lub lampki. Jak to zrobić by było pięknie i praktycznie?

Należy przede wszystkim zadbać o to, by światło lamp nie padało bezpośrednio na okna, lecz na samą fasadę, najlepiej od dołu. Idealnie więc do zainstalowania lamp nadaje się trawnik. W ten sposób podkreślisz ciekawe elementy architektoniczne jak gzymsy , wnęki czy wykusze, ale również fakturę tynku na elewacji. Pamiętaj jednak, że taki zabieg można zastosować jedynie na perfekcyjnie wykonanej elewacji - padające równolegle do ściany światło uwidoczni wszelkie jej nierówności, pęknięcia i inne niedoskonałości.

Alejki ogrodowe


Oświetlenie ogrodu to przede wszystkim podświetlenie alejek - nawet po zmroku z łatwością będziesz mógł się po nich poruszać nie obawiając się potknięcia. Lampki powinny być usytuowane równolegle do ścieżek, najlepiej po obydwu jej stronach. W ten prosty sposób uzyskasz zarys swoich ścieżek i uczynisz je doskonale widocznymi. Rodzaj lampek, ich wysokość i gęstość rozmieszczenie zależą tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty do zastosowania na otwartej przestrzeni, odporne na wilgoć. Ogród warto wyposażyć w lampy solarne lub lampy LED zintegrowane z czujnikiem zmierzchu.

W ogrodzie warto także doświetlić takie elementy architektury jak altana, miejsce na grilla czy ognisko oraz fontanny. Tutaj nie chodzi o to, aby cały ogród skąpany był w świetle, ale o to, by uwidocznić jego najbardziej atrakcyjne elementy. Ale warto zwrócić uwagę również na dekoracyjne trawy ozdobne, pięknie kwitnące krzewy czy starannie prowadzone drzewka. Oświetlenie ogrodu może być bardzo zróżnicowane - nie musisz decydować się na jeden tylko typ lamp. Możesz mieszać oświetlenie - zainstalować wysokie i niskie lampy aby stworzyć ciekawą, różnorodną aranżację. W trawach ozdobnych pięknie będą się prezentowały wysokie lampy ogrodowe. Drzewa wspaniale oświetlisz lampami LED zainstalowanymi na poziomie gruntu i rzucającymi światło w górę, podobnie jak dekoracyjne kwitnące krzewy.

Oświetlenie tarasu


Taras w większości domów jest miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich, wspólnych posiłków i zabaw. Dobrze jest móc cieszyć się nim także po zmroku, zwłaszcza wiosną i latem - umożliwi Ci to oświetlenie tarasu. Jak je zaplanować?

Z pewnością przyda się oświetlenie górne, choćby tylko jedna lampa LED nad stołem. Doskonałym pomysłem na oświetlenie tarasu są wpuszczane w mur tak zwane spoty LED albo niezwykle oryginalne donice LED. Pod balustradą lub wzdłuż stopni można również zainstalować taśmy LED - rzucą na te elementy aranżacji delikatne, subtelne światło, które rozjaśni mrok ale pozwoli również cieszyć się nastrojowym klimatem tarasu.

Planując oświetlenie zewnętrzne warto przygotować nie tylko samą instalację elektryczną, ale również szereg innych urządzeń - zasilacze, transformatory, sterowniki, piloty. Dlatego też najprostszym wyjściem jest zlecenie tego zadania specjalistom, chociaż przy odrobinie szczęścia i laik poradzi sobie z nim bez problemu.

Oświetlenie posesji jest jedną z podstawowych kwestii i należy przemyśleć i zaplanować je już na etapie budowy domu. Ale nie każdy z nas ma przecież taką możliwość. Nawet wtedy, kiedy kupujemy gotowy dom, można bez większych trudności zainstalować oświetlenie zewnętrzne. Trzeba jednak zawsze wybierać lampy LED wysokiej jakości i przystosowane do użytku na otwartej przestrzeni. Niezależnie od tego czy planujesz zrobić oświetlenie parkingu, tarasu, ogrodu czy drzwi, dokładnie je zaplanuj, wyznacz strefy, które mają być oświetlone oraz dobrej jakości lampy zewnętrzne, a z pewnością będziesz zachwycony efektem.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl