Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak samemu wykonać lampę zygzak na biurko?

Co będzie potrzebne:
- Wyrzynarka akumulatorowa,
- Brzeszczot do wyrzynarek,
- Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa,
- Wiertło do drewna, 7 mm,
- Wiertło do drewna, 3 mm,
- Ogranicznik głębokości,
- Taśma miernicza,
- Ochraniacze na uszy,
- Okulary ochronne,
- Rękawice ochronne,
- Ołówek,
- Listwa z twardego drewna, np. brzozy lub dębu: 50 x 2 x 2 cm (D x S x W),
- Płyta drewniana z takiego samego gatunku drewna (do wykonania podstawy lampy): 15 x 15 x 3 cm (D x S x W),
- Kołek drewniany: 6 mm (⌀),
- Wkręty (bez łba): 3 mm (⌀),
- Nakrętki motylkowe 3 mm (⌀),
- Oprawka żarówki z (kolorowym) przewodem,
- Żarówka,
- Klej do drewna.

• Czas: ok. 1-3 godziny
• Stopień trudności: łatwe.

Chemia budowlana - Fot. Bosch
Fot. Bosch

1 krok: Przytnij i oszlifuj elementy drewniane


Na tym etapie potrzebujesz: wyrzynarki akumulatorowej, brzeszczotu do wyrzynarek (T 308 BF), gąbki ściernej (drobne ziarno), taśmy pomiarowej, ołówka, ekierki, okularów ochronnych, zacisków śrubowych, rękawic roboczych, listwy drewnianej, płyty drewnianej.

Aby wykonać lampę i oświetlić miejsce pracy, najpierw musisz przyciąć na wymiar wszystkie elementy drewniane. Weź taśmę pomiarową i listwę drewnianą oraz zaznacz na niej dwa krótsze elementy po 5 cm oraz cztery dłuższe elementy po 10 cm. Aby mieć pewność, że cięcia będą proste, użyj stalowej ekierki do zaznaczenia linii pod kątem 90 stopni. Przed rozpoczęciem cięcia, zamocuj listwę drewnianą za pomocą zacisków śrubowych, aby zapobiec jej ześlizgiwaniu się. Następnie załóż rękawice robocze i okulary ochronne i możesz przystąpić do cięcia.

Jeżeli płyta drewniana przeznaczona na podstawę lampy wymaga przycięcia, wykonaj kroki jak powyżej: zmierz i zaznacz rozmiar 15 x 15 cm, zamocuj płytę za pomocą zacisków śrubowych i wytnij element, uważając na to, aby ciąć w linii prostej.

2 krok: Wyznacz środek podstawy lampy


Na tym etapie potrzebujesz: akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, wiertła do drewna 7 mm, ogranicznika głębokości, ołówka, zacisków śrubowych.

Kolumnę lampy należy umieścić w środku podstawy, dlatego najpierw trzeba ustalić punkt środkowy. Przyłóż ekierkę w taki sposób, aby połączyła dwa przeciwległe narożniki i narysuj linię. To samo powtórz w przypadku dwóch pozostałych narożników. Punkt przecięcia się linii wyznaczy środek podstawy. Aby uniknąć przewiercenia podstawy na wylot, a zamiast tego uzyskać otwór nieprzelotowy, należy użyć ogranicznika głębokości. Ogranicznik umożliwia określenie maksymalnej głębokości wiercenia z góry. W naszej płycie drewnianej o grubości 3 cm należy wykonać otwór nieprzelotowy o głębokości maks. 2 cm. Po zamontowaniu wiertła zabezpiecz płytę do ławy roboczej zaciskami śrubowymi i możesz rozpocząć wiercenie.

3 krok: Zamocuj kołek drewniany


W otwór wywiercony w podstawie włóż kołek drewniany. Aby go trwale zamocować, nałóż w otwór nieco kleju. Upewnij się, że kleju nie jest za dużo, w przeciwnym razie po włożeniu kołka klej wypłynie na zewnątrz.

4 krok: Wywierć otwory w pozostałych elementach


Na tym etapie potrzebujesz: akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej, wiertła do drewna 3 mm, wiertła do drewna 7 mm, ogranicznika głębokości, zacisków śrubowych, elementu drewnianego (5 cm).

Pora zbudować kolumnę lampy: wywierć otwór na kołek w podstawie elementu drewnianego o długości 5 cm, używając do tego wiertła 6 mm. Tutaj także możesz użyć ogranicznika głębokości, aby głębokość otworu nie przekroczyła 1,5–2 cm, w zależności od długości kołka. Zamocuj obrabiany element za pomocą zacisków śrubowych, aby wiercić precyzyjnie i bezpiecznie.

Następnie musisz wywiercić otwór na końcu elementu drewnianego, używając do tego wiertła 3 mm. Będzie on potrzebny później do skręcenia elementów kolumny lampy.

Pora na dłuższe elementy drewniane (10 cm): wywierć otwór z boku oraz na końcu każdego elementu, na wkręt. Wywierć dodatkowy otwór pośrodku dwóch dłuższych elementów drewnianych, a także pośrodku jednego krótszego elementu (5 cm): później przeprowadzisz przez niego przewód lampy.

5 krok: Klejenie i skręcanie: pora na montaż lampy


Po przygotowaniu wszystkich elementów lampy do montażu, przyklej krótki element drewniany do kołka w podstawie lampy. Pozostaw do wyschnięcia przez kilka minut, a następnie zmontuj pozostałe elementy. W tym celu skręć elementy drewniane za pomocą wkrętów i nakrętek motylkowych, tworząc z nich zygzak. Elementy z otworem pośrodku umieść w górnej części kolumny lampy. Później przeprowadzisz przez nie przewód. Ustaw elementy drewniane pod właściwym kątem, w zależności od tego, jak lampa ma wyglądać lub jak wysoka ma być. Zamocuj górny element lampy w taki sposób, aby był równoległy do podstawy.

6 krok: Przeciągnij przewód do zamocowania oprawki żarówki


Teraz podłącz zasilanie do lampy. Aby to zrobić, przeprowadź przewód przez trzy górne elementy drewniane kolumny w taki sposób, aby żarówka zwisała z najwyższego elementu.

7 krok: Zamocuj przewód i oprawkę żarówki


To już prawie koniec. Zamocuj przewód w oprawce żarówki i wkręć żarówkę. Po podłączeniu przewodu możesz cieszyć się jasnym światłem swojej nowej lampy.

Bosch nie ponosi odpowiedzialności za kompletność i prawidłowość zamieszczonych instrukcji. Bosch informuje ponadto, że użytkownicy stosują się do niniejszych instrukcji wyłącznie na własne ryzyko. Proszę podjąć wszelkie konieczne środki dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa w trakcie pracy.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl