Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

5 sposobów na rdzę

Chemia budowlana - Fot. Jurga
Fot. Jurga

Czym jest rdza i jak zapobiegać jej powstawaniu?


Rdza powstaje na skutek utleniania się metali pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak obecność wilgotnego powietrza, gruntu czy też bezpośredniego kontaktu z wodą. Proces ten fachowo nazywany jest korozją. Jedną z najpopularniejszych metod jej przeciwdziałania jest pokrywanie powierzchni powłokami ochronnymi w postaci farb, lakierów, emalii czy smoły. Zdarza się jednak, że nawet mimo zabezpieczenia przedmiotów, rdza i tak się pojawia. W takim przypadku należy zacząć od oględzin skorodowanej powierzchni i w zależności od jej stanu, wybrać najlepszy sposób odrdzewiania.

Domowe sposoby na usuwanie rdzy


Domowe sposoby sprawdzą się w przypadku odrdzewiania niewielkich przedmiotów lub powierzchni. Niemal wszystkie z nich prowadzą do powstania reakcji chemicznych powodujących złuszczenie utlenionej warstwy.

Soda oczyszczona


Użycie sody oczyszczonej to skuteczny i bezpieczny sposób, aby odrdzewić metalowe narzędzia lub sprzęty. Wystarczy połączyć trochę proszku z niewielką ilością wody i powstałą pastę nałożyć na ognisko korozji. Następnie zaleca się za pomocą szczoteczki wyszorować pastą zardzewiałą powierzchnię lub pozostawić ją na kilkanaście do kilkudziesięciu minut i po tym czasie zetrzeć. W przypadku powstania rdzawych plam na ubraniach można połączyć działanie sody z limonką lub cytryną. Na zabrudzone miejsce należy wsypać niewielką ilość sody i wetrzeć ją połową wybranego cytrusa. Soda dodatkowo zadziała jak element ścierny, a kwasek cytrynowy pozwoli odseparować rdzę.

Ocet i kwasek cytrynowy


To kolejne dwa domowe środki, które pomogą pozbyć się rdzy np. z narzędzi ogrodniczych czy mechanicznych. W misce z roztworem kwasu octowego lub cytrynowego należy zanurzyć pokryty nalotem przedmiot i pozostawić go w niej na co najmniej kilkanaście godzin, a najlepiej na całą noc. Po namoczeniu należy wyszorować powierzchnię druciakiem lub szczoteczką, a w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń powtarzać cały proces do całkowitego pozbycia się rdzy.

Coca-cola


Bardziej zaskakującym rozwiązaniem może być umieszczenie przedmiotów w znanym gazowanym napoju, jakim jest coca-cola. W tym przypadku zachodzą podobne reakcje jak przy roztworach kwasów octowego i cytrynowego. Głównym składnikiem, który wykazuje działanie odrdzewiające, jest zawarty w napoju kwas ortofosforowy. Z tego powodu, aby skutecznie zlikwidować rdzawe naloty, należy wykonać te same czynności, co w przypadku octu i kwasu cytrynowego. Niestety przy stosowaniu metod z obecnością kwasów należy wykluczyć przedmioty pomalowane farbą, gdyś kwas może spowodować ich odbarwienie.

Mechaniczne usuwanie rdzy


W zależności od stopnia korozji wybiera się różne narzędzia do mechanicznego usuwania rdzy z powierzchni. Druciane szczotki, a także papier i waty ścierne sprawdzą się przy niewielkich i początkowych ogniskach korozji. Używając ich, należy pamiętać, aby po zakończeniu ścierania przetrzeć czyszczoną powierzchnię mokrą szmatką, a następnie nałożyć na nią nową warstwę lakieru lub farby. W przypadku większych powierzchni lepszą opcją będzie użycie szlifierki lub wybór metody piaskowania. Ostatni sposób jest wysoce skuteczny i stosuje się go w przypadku przemysłowych konstrukcji, wielkogabarytowych zbiorników czy elementów samochodowych. Za pomocą silnego strumienia piasku całość powierzchni zostaje zeszlifowana i wygładzona, dlatego jest to metoda szczególnie pomocna przy trudno dostępnych zagłębieniach czy łączeniach, do których ciężko dotrzeć za pomocą druciaków, papieru czy waty. Mechaniczne usuwanie rdzy warto stosować na powierzchniach przeznaczonych do powtórnego malowania lub lakierowania. W innym przypadku lepiej wybrać odrdzewianie chemiczne.

Odrdzewianie chemiczne


Usuwanie rdzawych nalotów z pomocą preparatów chemicznych to często najszybszy, najskuteczniejszy i najbardziej uniwersalny sposób, ponieważ są to zazwyczaj uniwersalne środki, które można stosować na różne powierzchnie. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na rdzę, przeznaczonych zarówno do czyszczenia metali, jak i innych powierzchni. Produkt RDZA I SADZA marki Jurga to przykład specjalistycznego preparatu, który stosuje się do usuwania rdzawych plam i nalotów z powierzchni mineralnych, które mogły powstać np. w wyniku ich styczności z metalowymi elementami pokrytymi rdzą. Wspomniany produkt może być zatem stosowany do czyszczenia m.in. kostki brukowej, betonu, podjazdów i ogrodzeń betonowych, a także kamieni naturalnych odpornych na działanie kwasów, np. granitu. W tym celu zabrudzoną powierzchnię należy zwilżyć wodą, nanieść preparat, poczekać do 10 minut, po czym dokładnie wszystko wyczyścić szczotką. Na koniec wystarczy spłukać powierzchnię wodą i pozostawić do wyschnięcia.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl