Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Jak pozbyć się wilgoci z domu?

Chemia budowlana - Fot. TACK
Fot. TACK
Wilgoć w domu paradoksalnie pojawia się zazwyczaj po dokonaniu pewnych zmian – po ociepleniu budynku czy wymianie okien. Pozbycie się nieszczelnych elementów sprawia bowiem, że na wierzch wychodzą ukryte do tej pory problemy z systemem wentylacyjnym. Mogą one powodować np. zaparowanie szyb, zaduch, a z czasem także wystąpienie na ścianie grzyba. Zanim jednak przystąpimy do usuwania skutków zawilgocenia, powinniśmy poszukać i wyeliminować wszystkie jego przyczyny.

Punkt wyjścia: kratki wentylacyjne


- Podstawą prawidłowego obiegu powietrza w domu są oczywiście kratki wentylacyjne. Te powinny znajdować się zwłaszcza w kuchniach, łazienkach, toaletach i wszystkich pomieszczeniach bez okien, a także, w miarę możliwości, w pozostałych pokojach – mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.

Kierując się ogólnymi wytycznymi dotyczącymi budynków mieszkalnych ilość powietrza wymienionego w ciągu godziny powinna być równa kubaturze lokalu lub wynosić 30 m3 przypadających na każdą mieszkającą tam osobę.

Osiągnięcie takiego poziomu cyrkulacji w niektórych wypadkach może okazać się niemożliwe przy wykorzystaniu jedynie kratek grawitacyjnych. Wtedy obieg należy wspomóc poprzez wentylację mechaniczną. Należy pamiętać jedynie, że w miejsce „zużytego” powietrza należy wprowadzić świeże.

Wpuść powietrze, wypuść wilgoć


Zdarzają się jednak sytuacje, że ilość kratek w domu lub mieszkaniu jest niewystarczająca, a zainstalowanie kolejnych wymagałoby znaczącej przebudowy budynku. Zamiast tego swoją uwagę warto skierować w stronę okien i drzwi.

- Poprawę wentylacji zagwarantować mogą bowiem np. urządzenia rozszczelniające czy różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Niektórzy ze specjalistów oferują także odpowiednie podcięcie uszczelek – dodaje przedstawiciel białostockiego TACKa.

Najprostszym rozwiązaniem pozwalającym niekiedy pozbyć się niechcianej wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Podobny efekt może przynieść nieco dłuższe niż zwykle rozszczelnienie okien.
[reklama]

Ściany (rzadko) oddychają


W tym miejscu warto rozprawić się z popularnym mitem. Ściany w naszych domach w ogromnej większości przypadków stanowią barierę, przez którą zawilgocone powietrze nie jest w stanie przebrnąć:

- Niemal wszystkie farby, zarówno akrylowe, jak i żywiczne, mają niezwykle niską paroprzepuszczalność, powodującą znaczne uszczelnienie pomieszczeń. Podobnie jest z winylowymi tapetami, przyklejonymi do zagruntowanej powierzchni – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Często powtarzanym błędem jest więc zakup farby oddychającej, którą malujemy przestrzeń pokrytą gruntem i np. inną farbą.

Odprowadzanie wilgoci na zewnątrz poprzez ściany możliwe jest jedynie przy zachowaniu szczególnego reżimu budowlanego. Dopiero umiejętne połączenie wszystkich elementów tzw. systemu zdrowych ścian, czyli tynku i szpachli wapiennych oraz farby silikatowej może w pewnym stopniu poprawić poziom wentylacji w pomieszczeniu.

Szkodliwa pleśń i grzyby


Jak wspomnieliśmy wcześniej, nieuniknionym skutkiem utrzymującego się przez dłuższy czas zawilgocenia budynku może być rozwój pleśni. Do jej usunięcia niezbędne będzie wyeliminowanie przyczyn w postaci niesprawnej wentylacji.

- To jednak nie wszystko. Wystąpienie szkodliwych grzybów może wiązać się także z brakiem lub ze złym, miejscowym dociepleniem budynku. Elementy, które wchodzą w skład domu, a nie zostały prawidłowo zaizolowane przed zimnem mogą bowiem powodować zbieranie się w tych miejscach pary wodnej – przestrzega przedstawiciel TACK Elewacje i Wnętrza.

Również w tym wypadku najpierw powinniśmy wyeliminować problem, a dopiero później przystąpić do zdrapywania części powierzchni, użycia środka grzybobójczego i ponownego pomalowania ściany lub sufitu.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl