Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Bezpieczna farba do wnętrz – jak ją znaleźć?

Chemia budowlana - Fot. Caparol
Fot. Caparol
Czy pamiętasz, że jeszcze kilkanaście lat temu malowanie ścian wiązało się z kilkudniową wyprowadzką z domu? W tym czasie należało wietrzyć pomieszczenie ze szkodliwych oparów i czekać, aż farba dokładnie wyschnie. - Obecnie zawartość rozpuszczalników w farbach wodorozcieńczalnych jest ograniczona przepisami. W wodnych matowych farbach do ścian i sufitów nie może być ich więcej niż 30 g na każdy litr farby. To dlatego farby nie wyzwalają już tak silnie drażniącego zapachu. Przez to może Ci się wydawać, że są w pełni bezpieczne, dlatego nie wyprowadzasz się z domu na czas malowania. W zdecydowanej większości farb wodnych do ścian wciąż jednak rozpuszczalniki są obecne. Odparowują podczas schnięcia i są przez nas wdychane. Podczas malowania średniej wielkości mieszkania przeciętną farbą, możesz się spodziewać, że uwolni się z niej nawet ponad litr rozpuszczalników – wyjaśnia Jacek Stadnicki, Caparol.

Jak wybrać bezpieczną farbę?


Pierwszą rzeczą, na którą należy więc zwrócić uwagę przy wyborze farby do malowania wnętrza domu, jest informacja o zawartości LZO, czyli lotnych związków organicznych. - Normy europejskie dopuszczają maksymalną zawartość LZO 30 g/l dla wodorozcieńczalnych farb matowych do ścian i sufitów. Każdy producent farb jest zobowiązany podać na etykiecie maksymalną dopuszczalną wg przepisów ilość LZO oraz zawartość LZO, jaką ma dana farba. Im mniej LZO zawiera farba, tym bezpieczniejsza jest dla użytkownika. Lotne związki organiczne (czyli inaczej rozpuszczalniki) są szkodliwe głównie dla osób zajmujących się malowaniem (większość LZO odparowuje z farby podczas malowania i schnięcia) – tłumaczy Jacek Stadnicki, Caparol.

Innymi substancjami o stwierdzonej szkodliwości są półlotne związki organiczne (plastyfikatory). W przypadku farb nie ma jednak podanych maksymalnych dopuszczalnych zawartości, w związku z czym zwykle nie znajdziemy na etykiecie żadnej informacji na temat zawartości plastyfikatorów. Wiedza o rodzaju i zawartości plastyfikatorów powinna być jednak bardziej istotna dla użytkownika pomieszczenia, bo substancje te odparowują z powłoki farby całymi miesiącami. Mają więc większy wpływ na zdrowie domowników niż na zdrowie malarza. Z uwagi na bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny warto więc wybierać farby oznaczone znakiem E.L.F., który gwarantuje brak rozpuszczalników i plastyfikatorów w produkcie.

Farba bez konserwantów?


Farby zwykle zawierają w swoim składzie konserwanty aby chronić produkty przed skażeniem mikrobiologicznym. Nowoczesne technologie pozwalają jednak wyeliminować je ze składu tych produktów bez wpływu na okres przydatności do malowania, co czyni je bezpiecznymi dla alergików. i znacząco wpływa na jakoś życia osób bardziej narażonych na uczulenia. Czy wiesz, że takie osoby stanowią od 10 do 30% populacji? To właśnie oni są podczas remontów szczególnie narażeni na niebezpieczne dla zdrowia alergeny znajdujące się między innymi w farbach. Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być też powodem problemów zdrowotnych zarówno u malarzy pracujących z farbami na co dzień, jak i u domowników pomalowanych mieszkań, a szczególnie dzieci.

- Specjalna i opatentowana technologia spoiwa pozwala obecnie całkowicie zrezygnować z konserwantów w farbach do wnętrz – mówi Jacek Stadnicki, Caparol. Zastosowaliśmy ją w produkcji farby Indeko-plus. Właściwości aplikacyjne zostały dodatkowo zoptymalizowane do wymogów nowoczesnego budownictwa. Farba Indeko-plus jest łatwa w nakładaniu za pomocą wałka, pędzla i natrysku, a zatem idealnie nadaje się do gładkich powierzchni.. Farba ta ma podczas malowania nieco dłuższy czas otwarcia, tworzy głęboko matową powierzchnię, co umożliwia nanoszenie poprawek, a także stosowanie jej na silnie oświetlonych ścianach i sufitach – mówi Jacek Stadnicki, Caparol.

Chemia budowlana - Fot. Caparol
Fot. Caparol
Farba Indeko-plus charakteryzuje się ponadto:
- wodorozcieńczalnością, brakiem rozpuszczalników, co przyczynia się do poprawy ochrony zdrowia osób zawodowo zajmujących się malowaniem,
- brakiem plastyfikatorów, dzięki czemu bezpieczne jest także zdrowie użytkowników malowanych pomieszczeń,
nieprzyciąganiem kurzu, przez co ściany pozostają dłużej czyste (szczególnie w narażonych na nadmierne gromadzenie się kurzu miejscach, jak narożniki ścian, okolice kratek wentylacyjnych czy grzejników),
- możliwością wykonywania poprawek podczas malowania,
- podwójną siłą krycia,
- wysokim stopniem bieli,
- optymalnym poziomem zużycia.

Indeko-plus posiada znak E.L.F.-plus, który oznacza, że farby te nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników (lotnych związków organicznych), plastyfikatorów (półlotnych związków organicznych) ani konserwantów, dzięki czemu produkt jest całkowicie wolny od składników, które wywołują alergię. Właśnie dlatego farba do wnętrz Indeko-plus otrzymała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka nr Op-5043, ważna do 15.03.2024 r., jako farba przeznaczona do malowania pomieszczeń, w których przebywają dzieci.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl