Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Usuwanie trudnych plam łatwiejsze niż myślisz

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA

Skąd się biorą plamy


W trakcie remontu domowe pomieszczenia mogą pokryć się trudnymi do usunięcia zabrudzeniami z tynków, farb czy smarów. Może się to zdarzyć także na co dzień – czasami konieczne jest przeprowadzenie szybkich prac w postaci uszczelnienia czy montażu jakiegoś urządzenia. Plamy powstają też w wyniku naturalnego użytkowania niektórych produktów. Można tutaj wskazać np. kominek, który w wyniku spalania drewna pokrywa się warstwą sadzy czy czajnik, w którym osadza się wytrącony z wody kamień. Zdarzy się również, że domowe powierzchnie pokryją się plamami ze smaru czy oleju, a zewnętrzne elementy domu rdzą lub wykwitami wapiennymi. Jak radzić sobie z ciężkimi do wywabienia zabrudzeniami? Wystarczy stosować się do kilku porad i wybierać wysokiej jakości środki czyszczące.

Jak skutecznie sprzątać


W pracach porządkowych warto kierować się zasadą „od góry do dołu”. Oznacza ona, że czyszczenie powinniśmy zacząć przy suficie i stopniowo powinniśmy zmierzać w dół, aż do najniższych partii podłogi. Tę samą zasadę warto zastosować też do czyszczenia domu z zewnątrz – zaczynamy od dachu oraz pomieszczeń położonych najwyżej i sukcesywnie schodzimy niżej. Taki sposób organizacji pracy daje pewność, że nie trzeba będzie sprzątać dwa razy. Jeśli czyścimy dom po remoncie i na podłodze zalega gruz, musimy usunąć go na samym początku.

Walkę z zabrudzeniami warto zacząć od prostych, domowych sposobów. W tej sytuacji niezawodne będą ocet lub kwasek cytrynowy. Można je zastosować np. do odkamieniania czajnika. Wystarczy wlać do niego ocet i wodę w proporcjach 1:1, zagotować, odczekać kilka godzin i wylać. Roztworu wody i octu można używać również do czyszczenia zewnętrznych części czajnika – nada mu on nowy blask!

Pamiętajmy też, że sprzątanie zajmuje sporo czasu, dlatego dokładnie je zaplanujmy. Lepiej jest poświęcić cały dzień na dokładne wyczyszczenie wszystkich zakamarków niż codziennie sprzątać fragment mieszkania. O ile w zamieszkałym domu można sobie pozwolić na sprzątanie „porcjami”, o tyle w świeżo wyremontowanym mieszkaniu nie warto zwlekać i zabrać się do porządkowania od razu po zakończeniu prac budowlanych.

Czyszczenie domu po remoncie


- Usuwanie plam powstałych w trakcie remontu mieszkania jest szczególnie uciążliwe. Często nie czyścimy narzędzi na bieżąco, co sprawia, że pokrywają się one zaschniętymi i twardymi plamami z zapraw murarskich, gipsu czy farb. Jeśli chcemy przywrócić im dawny wygląd, nie warto stosować półśrodków i lepiej od razu wybrać profesjonalne preparaty czyszczące. - mówi Agata Kowalska, ekspert marki Jurga.

Do czyszczenia narzędzi świetnie sprawdzi się produkowany przez firmę Jurga preparat CZYSTE NARZĘDZIA. Skutecznie usuwa nawet zaschnięty cement, a prosta aplikacja przyspiesza proces czyszczenia. Zanieczyszczone powierzchnie należy zwilżyć wodą, po czym na wilgotne narzędzie trzeba nanieść niewielką ilość środka. Po tym wystarczy wyczyścić wszystko za pomocą szorstkiej gąbki lub szczotki i odczekać do wyschnięcia. Jeśli jednorazowe czyszczenie okaże się nieskuteczne, brudne narzędzia należy namoczyć przez kilka godzin, po czym powtórzyć cały proces.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Jeśli borykamy się z plamami po malowaniu, niezastąpione będzie mydło malarskie. Sprawdza się ono nie tylko w przygotowaniu powierzchni pod gruntowanie, ale również nadaje się do prania zabrudzonej farbami odzieży i czyszczenia pędzli oraz wałków. Po przygotowaniu roztworu – 100 g mydła na 10 l wody – wystarczy dokładnie umyć w nim zabrudzone narzędzia.

Jak pozbyć się wykwitów i plam ze smaru


Brud powstaje nie tylko w trakcie remontu. Szczególnie narażone są zewnętrzne elementy domu, które w wyniku działania warunków atmosferycznych mogą pokryć się wapiennymi i solnymi wykwitami. Nie tylko pogorszą one wygląd elewacji, ale mogą również doprowadzić do spadku właściwości użytkowych cegieł czy betonu. Gdy tylko zauważymy białawy nalot, przystąpmy do działania.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Zanieczyszczoną wykwitami powierzchnię należy najpierw zwilżyć ciepłą wodą, po czym usunąć zabrudzenia biologiczne. Po przygotowaniu warto zastosować profesjonalny środek czyszczący taki jak ZABRUDZENIA CEMENTOWE I WYKWITY WAPIENNE firmy Jurga. Niewielką ilość preparatu nanieśmy na zabrudzoną powierzchnię, odczekajmy około 10 minut, po czym dokładnie wyczyśćmy za pomocą szczotki. Pozostaje tylko spłukać strumieniem wody i pozostawić do wyschnięcia, żeby cieszyć się brakiem wykwitów.

Problematyczne są także rdza lub sadza pokrywająca powierzchnię kostki brukowej, płytek czy chodników. Podobnie jak wykwity mogą one prowadzić do obniżenia właściwości technicznych poszczególnych elementów, a ostatecznie nawet do ich zniszczenia. Żeby skuteczne pozbyć się rdzawych plam i sadzy, zastosujmy preparat RDZA I SADZA. Po zwilżeniu brudnego miejsca należy nanieść niewielką porcję środka i odczekać 5-10 minut. Potem pozostaje tylko dokładnie wyszorować i spłukać strumieniem wody.

Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA
Chemia budowlana - Fot. JURGA
Fot. JURGA

Jednymi z najtrudniejszych do wywabienia plam są pozostałości olejów czy smarów. Jeśli są niewielkie, do ich usunięcia możemy zastosować pastę BHP lub benzynę ekstrakcyjną, ale gdy to zawiedzie, sięgnijmy po profesjonalny produkt do czyszczenia. CLEAN ZMYWACZ PLAM OLEJOWYCH skutecznie i szybko usuwa nawet największe zabrudzenia. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, po czym niewielką ilość nanieść na zanieczyszczoną powierzchnię. Po kilku minutach usuwamy biały osad za pomocą szczotki metodą „na sucho”, spłukujemy i pozostawiamy do wyschnięcia.

W usuwaniu trudnych zanieczyszczeń nie warto stosować półśrodków. Domowe sposoby usuwania plam są pomocne, ale mogą okazać się niewystarczające na najtrudniejsze zabrudzenia. Wtedy nie warto się zastanawiać i dobrze od razu sięgnąć po specjalistyczne metody.



Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl