Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Skuteczna termoizolacja

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Profesjonalna izolacja termiczna gwarantuje nawet do kilku tysięcy złotych oszczędności w jednym sezonie grzewczym, dlatego jest najczęściej polecaną inwestycją budowlaną, nie tylko przez ekspertów budowlanych. Planując jej wykonanie należy uwzględnić szereg czynników, dzięki którym system dociepleń spełni swoje najważniejsze funkcje.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?


Właściwe ocieplenie domu to inwestycja warta przysłowiowy wagon złota. Nadrzędnym celem ocieplania domu jest ograniczenie strat ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki solidnej termoizolacji ciepło nie ucieka przez ściany w okresie grzewczym, natomiast w okresie letnim gorące powietrze nie przenika do wnętrza domu, dlatego nawet bez klimatyzacji może być w nim przyjemnie chłodno. Te prawa fizyki dotyczą zarówno nowo budowanych budynków, jak i już eksploatowanych, które zgodnie z logiką powinny przejść jak najszybciej proces termomodernizacji. Straty energii cieplnej budynków w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany.

Jaka izolacja termiczna?


Wybór materiałów do ocieplenia na pierwszy rzut oka wydaje się prosty i nie powinien stanowić żadnego problemu. Na rynku jest dostępna szeroka oferta izolatorów, klejów do styropianu, gruntów, tynków czy nawet gotowych systemów ociepleń. Niestety znaczna cześć materiałów do izolacji termicznej w kraju posiada parametry niższe od deklarowanych przez producentów na etykiecie. Takie produkty nie są w stanie zapewnić oczekiwanych oszczędności. Co więcej, nie ma gwarancji ich należytej wytrzymałości.

Co kupić, by nie dać się oszukać?


Najlepszym, sprawdzonym i rekomendowanym przez ekspertów rozwiązaniem jest wykonanie izolacji termicznej domu kompletnym systemem dociepleń od renomowanego producenta, np. system Termonium Termo Organiki. W takim systemie wszystkie elementy są do siebie odpowiednie dopasowane, co ułatwia montaż i wpływa na trwałość wykonanej termoizolacji.

- Nasza firma to niekwestionowany lider branży. Od ponad dekady posiadamy Rekomendacje Techniczne i Jakości ITB oraz jako jedyni przeszliśmy pozytywnie wszystkie kilkanaście kontroli jakości styropianów przeprowadzone przez GUNB i podległe urzędowi placówki. To chlubny wyjątek w branży - mówi Krzysztof Krzemień dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Eksperci od kilku lat zalecają wybieranie markowych produktów, które posiadają prestiżowe rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). W celu weryfikacji producentów radzą również sprawdzać wyników kontroli produktów budowlanych na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Na stronie https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy informacje na temat styropianów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry. Ta prosta weryfikacja pozwala wykluczyć kupno styropianów producentów, którzy produkują niepełnowartościowe izolatory.

Lambda i grubość


Co w największym stopniu zadecyduje o efektywności naszej inwestycji w ocieplenie, poza sprawdzoną jakością materiału budowlanego? Fundamentalne znaczenie ma współczynnik przewodności cieplnej izolatora określany jako λ(lambda) i wyrażany w jednostkach W/mK. Dla styropianów współczynnik ten wynosi w granicach 0,044 – 0,031 W/mK. Im niższa wartość współczynnika przewodności cieplnej, tym skuteczniejsza jest termoizolacja.

Mostki i usytuowanie budynku


Plany i realizacja ocieplenia domu powinna uwzględnić występowanie tzw. mostków termicznych, czyli newralgicznych miejsc, w których występują wyższe straty ciepła niż przeciętnie w całym domu. Najczęstsze przykłady mostków to m.in.:
- miejsca łączeń niejednolitych materiałów budowlanych;
- łączenia ściany z posadzką na gruncie;
- świetliki, okna dachowe;
- taras, balkon, schody na zewnątrz;
- ściany kolankowe, itp.

Tego typu miejsca występuję w praktycznie każdym budynku i bezpośrednio wpływają na jego efektywność energetyczną. Między innymi dlatego nowoczesne budownictwo energooszczędne wybiera jednolite zwarte bryły. Wybierając tynk warto wziąć pod uwagę usytuowanie budynku. Jeśli dom został wybudowany np. jeziorem czy przy ruchliwej ulicy warto zastosować specjalne, samoczyszczące się tynki silikonowe z technologią Dust Clean.

- Tynki Termo Organiki odporne są na warunki atmosferyczne oraz korozję biologiczną, dodatkowo tynk akrylowy i tynk silikonowy wykazują zwiększoną odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu kolory tynków odporne są na blaknięcie, a tynk silikonowy dzięki lepszym właściwościom mechanicznym i elastyczności od tynku mineralnego może być stosowany także na podłożach niemineralnych. Tynki dostępne są w ponad 250 kolorach. Dodatkowo istnieje możliwość barwienia tynków według indywidualnych potrzeb - mówi Krzysztof Krzemień.

Udokumentowany zysk 74 %


Termomodernizacja budynku jednorodzinnego systemem Termo Organiki gwarantuje zysk nawet do 74%. Modelowy przykład takiej izolacji znajduje się stronie: https://termoorganika.pl/termo-zysk Zmniejszenie zapotrzebowania na energię o ponad 70% uzyskano po kompleksowym ociepleniu wszystkich przegród zewnętrznych domu jednorodzinnego z lat 70 ubiegłego wieku.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl