Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Wewnętrzne ocieplenie domu

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin

Izolacyjna warstwa styropianu tak naprawdę powinna być częścią każdego elementu domu, w tym także wszystkich podłóg, czyli inaczej stropów, które oddzielają jedną kondygnację od drugiej. „Jeszcze do niedawna główny nacisk kładziono na to, by wewnątrz domu zaizolować przede wszystkim te płaszczyzny, które oddzielają pomieszczenia o różnej temperaturze, jednak w ślad za po pierwsze zaostrzającymi się normami, ograniczającymi zapotrzebowanie na energię budynku jako całości oraz po drugie rosnącą świadomością, jak ważne jest to dla planety i klimatu, standardem staje się ocieplanie wszystkich konstrukcyjnych części domu” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin

Wyjaśnijmy od początku - o jaką różnicę temperatur chodzi? Np. domowe biuro czy sypialnia, które znajdują się nad nieogrzewanym garażem, albo sypialnia, której sufit jest jednocześnie podłogą nieogrzewanego strychu - to przykłady miejsc, w których ciepło nadmiernie „ucieka”. Termoizolacja tych łączeń to rozwiązanie już raczej oczywiste. Intuicyjnie czujemy, że musi się ona tu znaleźć. W przypadku zwykłych, wewnętrznych stropów, oddzielających np. parter od piętra, nie jest to już tak oczywiste, chociaż zasada jest ta sama: skuteczna izolacja to izolacja, która nie ma przerw. Przerw rozumianych nie jako efekt np. niechlujnego łączenia płyt styropianowych, ale jako pustych przestrzeni w domu pozbawionych ocieplenia.

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin

Dwie funkcje


„Jeszcze mniej powszechna jest wiedza, że styropiany przeznaczone do izolacji wewnętrznych przegród, podłóg, mają dodatkowe cechy, dzięki którym spełniają dodatkowe zadania” - podkreśla Dariusz Pruszkowski.

Specjalny styropian, taki jak Instal Panel, poprawia efektywność wodnego ogrzewania podłogowego. Płyty Instal Panel są z jednej strony pokryte dodatkową warstwą srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej. Dzięki temu są też doskonałym izolatorem. Ponadto łatwo je montować - nie trzeba dodatkowo rozkładać folii pod podłogówkę, docinać jej, poprawiać, bo jest częścią płyt. Tym samym maleje ryzyko błędów i nieszczelności przy układaniu termoizolacji.

Chemia budowlana - Fot. Styropmin
Fot. Styropmin

W przypadku izolacji podłogi styropian może też pełnić funkcję wygłuszającą. Do tego służą płyty akustyczne takie, jak Styropmin EPS T. Ich zadaniem jest wyciszenie tzw. dźwięków uderzeniowych. Należą do nich np. tupanie, stukot, trzaśnięcia drzwiami. Jeśli zatem dziecko rozsypie klocki, albo będzie się bawić w berka z kolegami, coś wypadnie z rąk domownikowi to tego rodzaju odgłosy będą mniej słyszalne w domu, w którym zastosowano styropian akustyczny do ocieplenia podłóg.

PAMIĘTAJ, ŻE:
Ogólna nazwa styropianów wykorzystywanych do termoizolacji stropów oddzielających kondygnację, to styropian podkładowy. Jego główna cecha odróżniająca go od innych rodzajów płyt ociepleniowych to zwiększona wytrzymałość na obciążenie. Sięga nawet 6 ton na metr kwadratowy w przypadku styropianów przemysłowych służących do ocieplania np. parkingów czy galerii handlowych.

Drugi rodzaj płyt to styropiany fasadowe - produkowane głównie z myślą o izolacji ścian. W zależności od parametrów izolacyjnych (określa je współczynnik przewodzenia ciepła) tego rodzaju płyty mogą być standardowe (białe) lub pasywne (szare). Specjalny system izolacji używany jest do izolacji dachów płaskich. Bardzo praktyczny materiał to styropian o zwiększonej odporności na wilgoć, wykorzystywany przy ocieplaniu fundamentów, piwnic, podłóg przy gruncie, ale też tzw. zielonych dachów, czyli dachów-ogrodów.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl