Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów »
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online

Malowanie ścian - wałkiem, pędzlem czy agregatem?

Chemia budowlana - Malowanie ścian - wałkiem, pędzlem czy agregatem?

W pewnym momencie przychodzi czas, gdy mieszkanie lub dom wymagają odświeżenia, lub chcemy zmienić design wnętrz przy użyciu farby. Nawet niewielki remont wymaga jednak odpowiedniego przygotowania zarówno sprzętu do malowania, jak i samej powierzchni ściany i otoczenia. O czym pamiętać przy malowaniu ścian i sufitów, jakie narzędzia sprawdzą się najlepiej i jak malować ściany, aby praca szła sprawnie i przyniosła oczekiwane efekty? Odpowiadamy!

Samodzielne malowanie ścian


Do pomalowania ścian w domu nie jest wymagana specjalistyczna wiedza na temat używanych produktów lub sprzętów. W większości przypadków podczas remontu decydujemy się na samodzielne pomalowanie powierzchni, bez zatrudniania profesjonalnej ekipy remontowej. Ważne jest jednak, aby nie tylko odpowiednio dobrać kolory, które będą do siebie pasowały, ale także wyposażyć się w sprzęt i akcesoria, które ułatwią i przyspieszą pracę, a malowanie ścian będzie trwało zaledwie kilka godzin.

Poza wybraniem odpowiedniej farby, która będzie dostosowana do malowanego wnętrza (właściwości produktów różnią się w zależności od pomieszczenia), konieczne jest także dobranie głównego narzędzia pracy. Wówczas pojawia się pytanie, co będzie lepsze - wałek, pędzel, czy może agregat malarski. Kiedy więc wykorzystuje się poszczególne z narzędzi i jakie są wady i zalety ich używania?

Kiedy pomalować ściany wałkiem?


Wałek to nic innego jak wkład, którym jest rolka, oraz przymocowana do niego rączka, wytworzona najczęściej z plastiku. W zależności od powierzchni ściany rolki wałka występują zarówno z poszyciem naturalnym (wykonuje się je z weluru tkanego lub wełny), jak i z poszyciem sztucznym (z wykorzystaniem poliamidu, gąbki poliestrowej, poliakrylu, czy mikrofazy).

Z wykorzystaniem wałka można sprawnie pomalować mniejsze pomieszczenia, takie jak sypialnia, mały salon lub pokój dziecięcy. Technika malowania wałkiem umożliwia pomalowanie ścian bez pozostawiania smug lub zacieków, co jest przede wszystkim wydajnym rozwiązaniem. Przy malowaniu wałkiem konieczne jest zachowanie jednego kierunku - od góry do dołu.

Należy jednak pamiętać, że nabieranie zbyt dużej ilości farby może powodować chlapanie przy malowaniu i pozostawianie nierównych warstw na powierzchni ściany. Ważne jest, aby opanować metodę, która ułatwi nakładanie odpowiedniej ilości materiału i jego późniejsze rozprowadzanie. Co ważne, aby pomalować wałkiem całą powierzchnię ściany, należy zaopatrzyć się w drabinę lub specjalny kij teleskopowy, który umożliwi nałożenie farby przy lub na suficie.

Wady i zalety malowania ścian wałkiem


Największą zaletą malowania wałkiem jest dość wygodna, wydajna i sprawna praca, szczególnie w małych pomieszczeniach. Narzędzia do malowania są tanie i bez problemu można znaleźć produkty pasujące do konkretnej faktury ścian.

Wadą malowania wałkiem jest przede wszystkim brak możliwości równomiernego nałożenia farby w każdym miejscu - przykładowo, duży wałek nie będzie w stanie dojechać do rogów ścian. Wówczas należy zaopatrzyć się w wałki o mniejszej średnicy lub pędzle. Ponadto przy malowaniu wałkiem dość trudno jest kontrolować grubość warstw farby, a gdy po wyschnięciu okaże się, że należy wykonać poprawki, wówczas ścianę trzeba malować ponownie w całości.

Malowanie pokoju pędzlem - kiedy?


Pędzle to jedne z najstarszych narzędzi do malowania ścian, które występują w różnorodnych rozmiarach - od cienkich i małych, po te z grubym włosiem i o dużej szerokości. Pędzle dzieli się głównie ze względu na ich zastosowanie - inny produkt będzie bowiem potrzebny do pomalowania ściany, a inny do nałożenia kleju, lakieru, czy gruntu.

Przed właściwym malowaniem ścian konieczne jest dokładne oczyszczenie włosia z pyłu. Można to wykonać, mocząc pędzel w wodzie z mydłem malarskim. Po wyschnięciu pędzla można przystąpić do pracy. Należy jednak pamiętać, że ta technika malowania nie należy do najszybszych. Ograniczony rozmiar pędzla i konieczność odpowiedniego rozprowadzania farby zdecydowanie wydłużają pracę.

Co ważne, przy malowaniu pędzlem na powierzchni ścian można zauważyć charakterystyczne ślady. Konieczne jest wówczas, aby opanować technikę, która wykluczy pozostawianie tzw. sznar. Niektórzy wyrównują powierzchnię płaskim narzędziem lub stosują metodę delikatnego uderzania końcem pędzla o ścianę.

Wady i zalety malowania ścian pędzlem


Główną zaletą malowania pędzlem jest możliwość dotarcia do największych zagłębień w ścianie i precyzyjne pomalowanie powierzchni. Ponadto przy użyciu pędzla można ograniczyć straty materiału i pomalować nawet trudno dostępne miejsca. Metoda ta jednak jest bardzo czasochłonna, a w przypadku wyboru farby szybkoschnącej, występują problemy z równomiernym nałożeniem produktu.

Ponadto przy malowaniu pędzlem konieczne jest opracowanie techniki, która ograniczy pozostawianie sznar. Z tych względów zaleca się używanie pędzla jako dopełnienie pracy wałkiem (np. do domalowania rogów ścian) lub do malowania małych powierzchni.

Kiedy wykorzystać agregat malarski do malowania ścian?


Agregaty do malowania ścian to urządzenia wyposażone w silniki elektryczne lub spalinowe. Malowanie natryskowe to zdecydowanie najszybsza metoda, która umożliwia sprawne pomalowanie zarówno mniejszych, jak i większych powierzchni. Z wykorzystaniem agregatu można pomalować zarówno ściany wewnątrz budynku, jak i jego elewację.

Aktualnie na rynku można znaleźć agregaty hydrodynamiczne, które umożliwiają nakładanie farby bez udziału powietrza. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie nawet 30% materiału niż w przypadku użycia standardowego pistoletu natryskowego. Podczas malowania ścian agregatem ważne jest, aby zachować odpowiednie odległości. Zaleca się utrzymywanie narzędzia około 15-25 cm od powierzchni, aby precyzyjnie nałożyć materiał.

Technika malowania jest względnie prosta. Materiał należy nakładać od góry do dołu lub od lewej do prawej, starając się trzymać urządzenie prostopadle do pokrywanej powierzchni. Podczas malowania natryskowego nie powinno się wykonywać przerw - należy wówczas pomalować całą powierzchnię za jednym razem, aby uniknąć powstawania charakterystycznych odcięć.

Szukasz efektywnego i nowoczesnego agregatu malarskiego lub akcesoriów do tego typu maszyn? Sprawdź sklep agregatymalarskie.pl - znajdziesz tam wszystko, co potrzebne do profesjonalnego malowania maszynowego.

Wady i zalety malowania ścian agregatem


Agregat jest urządzeniem, które nadaje się do pokrycia każdej powierzchni - od malowania sufitu, przez ściany w domu, po elewację. Z wykorzystaniem urządzenia można szybko i precyzyjnie pomalować ściany (nawet w zagłębieniach i w rogach), tym samym ograniczając straty materiału. Ponadto agregat jest poręcznym narzędziem, które bez problemu można wynająć.

Do wad malowania agregatem można zaliczyć wysoką cenę sprzętu i konieczność przeszkolenia się w zakresie używania narzędzia. Warto dodać, że do pomalowania ścian agregatem konieczne jest zabezpieczenie mebli i podłogi, gdyż podczas natrysku mogłyby one zostać pokryte farbą.

Jakie narzędzie do malowania wybrać?


Jeśli chcesz pomalować ściany w jednym pomieszczeniu, a jego powierzchnia nie jest zbyt wielka, warto wybrać wałek malarski. W przypadku malowania pojedynczej ściany lub jej wycinka, możesz użyć pędzla, jednak nie będzie się on nadawał do pomalowania większej powierzchni. W przypadku gruntownego remontu i malowania całego pomieszczenia (lub kilku), zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie agregatu, który przyspieszy prace remontowe.

Malowanie ścian krok po kroku


Przed przystąpieniem do malowania należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować ściany i otoczenie. Listwy przypodłogowe należy okleić taśmą malarską, zaś podłogę i meble należy zabezpieczyć folią. Jak wygląda przygotowanie ścian do prac malarskich?

Przygotowanie ścian do malowania


Przed rozpoczęciem prac konieczne jest usuwanie starej farby (szczególnie gdy na ścianie znajduje się już wiele warstw materiału) i dokładne oczyszczenie powierzchni. Resztki farby można usunąć papierem ściernym, a całą ścianę można „przemyć” mydłem malarskim (z wykorzystaniem pędzla lub szmatki). Ponadto należy wykonać gruntowanie ścian i uzupełnić wszystkie ubytki w ścianach (po wyschnięciu zaprawy ścianę należy wygładzić i oczyścić z pyłu). Gdy ściany będą już czyste, a miejsce pracy odpowiednio zabezpieczone, można przejść do malowania.

Podsumowanie


Samodzielne malowanie ścian nie jest trudnym zadaniem. Podstawą jest dobranie odpowiednich narzędzi, które ułatwią i przyspieszą pracę. W przypadku malowania pojedynczego pomieszczenia, warto wybrać wałek lub pędzel, natomiast do przeprowadzenia większego remontu i pomalowania większej ilości ścian, warto zaopatrzyć się w agregat. Przed każdym malowaniem należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu powierzchni, aby uzyskać pożądany efekt i skrócić czas pracy.Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl