Remontując dom czy mieszkanie zwykle zatrudniamy fachowców. Tapetowanie to jedna z tych czynności, którą możemy wykonać sami. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy gwarantowana. Tapeta zdobi nie tylko ścianę, ale i całe wnętrze. Fot. Shutterstock
Tapetowanie z pozoru wydaje się zadaniem trudnym, ale sprawny majsterkowicz na pewno sobie z nim poradzi. Fot. Shutterstock
Przygotowanie ściany
Podłoże pod tapetę, musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego najpierw należy oczyścić je z pozostałości starych farb lub tapet. Przyda się do tego szpachelka oraz specjalny płyn Atlas Alpan, który łatwo i szybko usuwa wszystkie rodzaje tapet z powierzchni ścian. Dzięki bardzo dobremu przenikaniu przez strukturę tapety zapewnia jej skuteczne złuszczenie, nie niszcząc podłoża. Roztwór płynu nanosi się na tapetę równomierną warstwą za pomocą pędzla, szczotki lub metodą natryskową. Po odczekaniu około 15 minut można przystąpić do usuwania tapety. W przypadku tapet zmywalnych, przed zastosowaniem Alpana, ich powierzchnię należy przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym.
Po usunięciu starej tapety i oczyszczeniu podłoża, ewentualne drobne pęknięcia i ubytki należy wyrównać przy użyciu białej uniwersalnej masy szpachlowej Gipsar Uni, do uzupełnienia większych służy Zaprawa Wyrównująca Atlas. Gładkie podłoże, po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności, można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.
Ostatnią czynnością przygotowawczą jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą Uni-Grunt lub klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta, w przypadku Alpana jest to 1:80. Należy oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazdek oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.
Jaka tapeta, taki klej
Na rynku dostępnych jest wiele dobrej klasy zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych klejów, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. I tak na przykład Atlas Alpan przeznaczony jest do przyklejania tapet papierowych oraz do gruntowania podłoża pod wszystkie rodzaje klejów do tapet. Atlas Alpan Specjalny przeznaczony jest do przyklejania tapet tekstylnych, winylowych, jedwabnych, tłoczonych, tapet do malowania (raufazy) i papierowych. Atlas Alpan Plus służy natomiast do przyklejania tapet z włókna szklanego, tekstylnych oraz ciężkich tapet strukturalnych. Nie należy go stosować do tapet, do których zalecane są kleje dyspersyjne, np. w postaci gotowej do użycia pasty.
Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej o sposobie jego przygotowania i użycia. Generalnie, są dwie metody klejenia tapet:
• tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę – dotyczy to tapet papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufazy
• nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę – metoda stosowana w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie; taki podkład zapewnia tapecie stabilność, pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru.
Bryt na ścianę
W przypadku tradycyjnej metody, w zależności od nasiąkliwości tapet, pokrywa się je cieńszą bądź grubszą warstwą kleju. Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza (brytu) należy tapetę złożyć posmarowanymi stronami do środka (tak, żeby na zgięciu nie powstał kant) i pozostawić na około 5-10 minut. Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, wówczas nie widać różnic na łączeniach. Zaczyna się zawsze od drzwi i okien. Pierwszy fragment tapety należy przyłożyć równo do uprzednio narysowanej na ścianie linii. Przyklejając tapetę do powierzchni ściany, należy docisnąć ją za pomocą wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza. Kolejne pasy przykleja się jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie, ani żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Ewentualna korekta ułożenia tapety jest możliwa w ciągu kilku minut.
Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS
Ryzykowne eksperymenty
Często spotykam się z pytaniami, czy można na starą tapetę przykleić nową. Nie polecałbym takiego rozwiązania, ponieważ nie możemy do końca być pewni, jak zachowa się stara tapeta pod wpływem kleju i obciążenia jej nową powłoką. Pomysł, aby starą tapetę pokryć masą szpachlową, chociaż technicznie możliwy, z tego samego względu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dla tych, którzy za nic nie chcą rozstać się ze starą tapetą, polecam pomalowanie jej, jeżeli jest to możliwe, farbą. Generalnie, radzę jednak usunąć starą tapetę i położyć nową.
Fot. 1. Po usunięciu starych tapet i powłok malarskich należy zaszpachlować ubytki i pęknięcia, a następnie dokładnie przeszlifować te miejsca. | Fot. 2. Podłoże po oczyszczeniu i wyrównaniu należy zagruntować klejem do tapet Atlas Alpan, rozrobionym z wodą w stosunku 1:80 |
Fot. 3. Tapetę pokrywa się równomiernie klejem, w zależności od stopnia nasiąkliwości cieńszą lub grubszą warstwą. | Fot. 4. Pierwszy bryt tapety przykleja się tak, aby jego krawędź przebiegała dokładnie po wyznaczonej pionowej linii. Kolejne klei się na styk, żeby nie była widoczna szczelina między nimi oraz żeby na siebie nie zachodziły. |
Fot. 5. Dla dokładnego rozprowadzenia kleju i równomiernego przylegania tapety do ściany należy docisnąć ją za pomocą wałka, zawsze do dołu i na zewnątrz.
Fot. ATLAS