Jan-majster.pl » portal dla fachowców - majsterkowiczów » ZAPRAWA KLEJOWA UELASTYCZNIONA ATLAS - Atlas - Klej uniwersalny – typ C1TE - grubość warstwy 2-10 mm
PRZESZUKAJ STRONĘ
książki online
 
ZAPRAWA KLEJOWA UELASTYCZNIONA ATLAS
 
ZAPRAWA KLEJOWA UELASTYCZNIONA ATLAS
Klej uniwersalny – typ C1TE - grubość warstwy 2-10 mm
Opakowanie: Worki papierowe: 5 kg, 10 kg, 25 kg.
Paleta: 1100 kg w workach 5 kg, 1100 kg w workach 10 kg, 1050 kg w workach 25 kg.

Dodatkowe pliki: karta techniczna
karta bezpieczenstwa
Producent: Atlas
Zastosowanie
Przeznaczona do łazienek, kuchni, korytarzy oraz do wykonywania okładzin na niewielkich powierzchniach na zewnątrz budynków. Służy do przyklejania płytek o małym i średnim formacie, o średniej nasiąkliwości, ceramicznych (glazura, terakota, gres, mozaika), cementowych, kamiennych itp. Można jej używać do murowania i wyrównywania powierzchni.
Właściwości
Uelastyczniona formuła - ulepszenie parametrów roboczych kleju, czyli jego reologii, sprawia, że praca z ZAPRAWĄ KLEJOWĄ staje się jeszcze przyjemniejsza i łatwiejsza. Wzbogacenie kleju dodatkami uelastyczniającymi powoduje, że na każdym etapie prac spełnia on oczekiwania glazurnika.

Mieszanie. Klej jest mniej podatny na napowietrzanie i tworzy mieszaninę homogeniczną – jednorodną pod względem rozprowadzenia składników w całości przygotowanej masy. Właściwość ta, wsparta idealnym doborem stosu kruszywowego, zapewnia warstwie kleju najwyższą wytrzymałość.

Nakładanie na pacę. Klej ma optymalnie dobraną lepkość wewnętrzną, gwarantującą przenoszenie go bez strat z pojemnika na pacę i z pacy na podłoże.

Nanoszenie na podłoże. Klej doskonale rozprowadza się po powierzchni - siły adhezji zaprawy są na tyle duże, iż uniemożliwiają „zawijanie się” kleju na pacę (przy prawidłowo zagruntowanym podłożu).

Przyklejanie płytki. Idealnie dobrana lepkość pozwala łatwiej operować przyklejaną płytką.
Dane techniczne
ZAPRAWA KLEJOWA UELASTYCZNIONA ATLAS produkowana jest w postaci suchej mieszanki najwyższej jakości spoiwa cementowego, kruszyw oraz specjalnie dobranych środków modyfikujących.
Sposób użycia / stosowanie
Przygotowanie kleju
Materiał z worka należy wsypać do naczynia z odmierzoną ilością wody (proporcje podane w Danych Technicznych) i mieszać wiertarką z mieszadłem, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Rozrobiony klej należy odstawić na 5 minut i ponownie wymieszać. Przygotowany w ten sposób klej należy wykorzystać w ciągu ok. 4 godziny.
Stosując klej z dodatkiem EMULSJI ELASTYCZNEJ ATLAS, należy wsypać go do wodnego roztworu emulsji, zachowując proporcje: 10 kg suchej mieszanki na roztwór z 1 kg emulsji i 1,7 litra wody. Dalsze czynności należy wykonać tak, jak w poprzednim przypadku. Klej z dodatkiem EMULSJI ELASTYCZNEJ ATLAS należy zużyć w ciągu ok. 2 godzin.

Nanoszenie kleju
Klej należy nanieść na podłoże gładką pacą stalową, a następnie równomiernie rozprowadzić i wyprofilować (możliwie w jednym kierunku), używając pacy ząbkowanej. Przyklejając płytki na podłodze lub na zewnątrz budynku klej należy nakładać zarówno na podłoże jak i na płytkę.

Przyklejanie płytki
Po rozprowadzeniu klej zachowuje swoje właściwości przez około 30 minut. W tym czasie należy przyłożyć do niego płytkę i dokładnie docisnąć. Powierzchnia styku z klejem powinna być równomierna i możliwie jak największa - min. 2/3 powierzchni płytki. W przypadku płytek układanych na podłogach oraz okładzin wykonywanych na zewnątrz zaleca się, aby powierzchnia sklejenia była całkowita. Nadmiar kleju pojawiający się w spoinach przy dociskaniu płytek należy na bieżąco usuwać.

Korygowanie położenia płytki
Położenie płytki można korygować, delikatnie poruszając ją w płaszczyźnie sklejenia. Można to czynić przez około 10 minut od momentu jej dociśnięcia. Fugowanie i użytkowanie okładziny

Wchodzenie na okładzinę i fugowanie można rozpoczynać po stwardnieniu kleju, nie wcześniej niż po 24 godzinach od przyklejenia płytek. Wytrzymałość użytkową klej osiąga po upływie 3 dni.
Przygotowanie podłoża
Podłoże powinno być:
stabilne – dostatecznie sztywne i odpowiednio długo sezonowane. Czas sezonowania wynosi odpowiednio:
- dla nowych tynków oraz jastrychów cementowych (wykonywanych z gotowych zapraw ATLAS) min. 1 tydzień na każdy cm grubości,
- dla szybkoschnącego podkładu ATLAS POSTAR 80 - minimum 24 godziny
- dla jastrychów anhydrytowych – min. 2-3 tygodnie,
- dla podkładów betonowych co najmniej 28 dni,
suche – wolne od kałuż,
równe – maksymalna grubość kleju to 10 mm,
oczyszczone - z warstw mogących osłabić przyczepność kleju, zwłaszcza z kurzu, brudu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, resztek farby olejnej i emulsyjnej. Podłoże pokryte glonami, grzybami itp., należy oczyścić preparatem ATLAS MYKOS,
zagruntowane jednym z preparatów ATLAS:
- UNI-GRUNT lub UNI-GRUNT PLUS – gdy podłoże ma nadmierną chłonność,
-GRUNTO-PLAST – gdy podłoże ma niską chłonność lub pokryte jest warstwami ograniczającymi przyczepność.
Uwagi i zalecenia
Nie należy moczyć płytek przed klejeniem.

Mocując płytki na słabych podłożach, o nośności trudnej do określenia (np. pylących, niełatwych do oczyszczenia) zaleca się wykonanie próby przyczepności, polegającej na przyklejeniu płytki i sprawdzeniu połączenia po 48 h.

Czas otwarty - od naniesienia kleju na podłoże do przyłożenia do niego płytek - jest ograniczony i zależy od chłonności podłoża i warunków cieplno-wilgotnościowych w otoczeniu. Aby sprawdzić czy możliwe jest jeszcze przyklejanie płytek, zaleca się przeprowadzić test. Polega on na przyciśnięciu palców ręki do nałożonego kleju. Jeżeli klej pozostaje na palcach, wówczas można przyklejać płytki. Gdy palce są czyste, należy usunąć starą warstwę kleju i nanieść nową.

Narzędzia należy czyścić czystą wodą, bezpośrednio po użyciu kleju. Trudne do usunięcia resztki związanego kleju zmywa się środkiem ATLAS SZOP.

Preparat drażniący - zawiera cement. Działa drażniąco na drogi oddechowe i skórę. Ryzyko poważnego uszkodzenia oczu. Może powodować uczulenie w kontakcie ze skórą. Ze względu na swoją postać – pył, preparat może mechanicznie podrażniać oczy i układ oddechowy. Chronić przed dziećmi. Nie wdychać pyłu. Zanieczyszczone oczy przemyć natychmiast dużą ilością wody i zasięgnąć porady lekarza. Nosić odpowiednią odzież ochronną, odpowiednie rękawice ochronne i okulary lub ochronę twarzy. W razie połknięcia niezwłocznie zasięgnij porady lekarza - pokaż opakowanie lub etykietę. Postępować zgodnie z Kartą Charakterystyki.

Klej przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, w warunkach suchych (najlepiej na paletach). Chronić przed wilgocią. Okres przechowywania w warunkach zgodnych z podanymi wymaganiami wynosi 12 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. Zawartość rozpuszczalnego chromu (VI) w gotowej masie wyrobu ≤ 0,0002 %.
Strona główna   |  Remonty  |  Zrób to sam (DIY)  |   Produkty   |  obud.pl  |  chemiabudowlana.nfo  |  Forum  |  Kontakt    |  polityka prywatności 
książki online
® Copyright grupa oBud. Wszelkie prawa zastrzeone. Jan-majster.pl